Kahve Tiryakileri Üzgün, Yatırımcısı Zengin!

 Kahve Tiryakileri Üzgün, Yatırımcısı Zengin!
Okunuyor Kahve Tiryakileri Üzgün, Yatırımcısı Zengin!

Enflasyonda yükseliş sürüyor. Kahve fiyatlarındaki artış ise hepimizin malumu.

Kahve fiyatları sadece enflasyona ve dolara dayalı mı yükseliyor?

Kahve bir emtia olarak piyasalarda işlem görüyor ve bu fiyatlardaki yükseliş, üretim ve tedarik sıkıntıları da kahve fiyatlarını tek başına yükseltmeye yetiyor.

Kahve fiyatlarında 11 yılın zirvesi

Kahve fiyatları 2021’de son 11 yıldaki en büyük yükselişini kaydetti. Gösterge olarak kabul edilen Arabica vadeli kontratları bu sene New York piyasasında yüzde 76 yükselerek pound başına 2,25 dolara kadar çıktı.

Dünyanın en büyük Arabica kahve çekirdeği üreticisi olan Brezilya’da olumsuz iklim koşulları ve kahve plantasyonlarındaki azalma küresel tedarik sıkıntılarını artırdı. Bloomberg’in aktardığına göre navlun ve lojistik kısmında yaşanan fiyat artışları da kahve fiyatlarındaki yükselişte etkili oldu.

Kahve fiyatı artan talep ve arza yönelik endişelerle yükseldi

Ekonomilerdeki kısıtlamaların kaldırılacağı beklentisi ile artan talep beklentileri geçen sene kahve fiyatlarını olumlu etkiledi. Kahve zincirleri ve turizm sektörünün açılmasının kahve talebine olumlu yansıdı.

Dünyanın en büyük kahve üreticisinde kuraklık sıkıntısı

Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan Brezilya’daki kuraklık endişeleri de kahve fiyatlarını yukarı yönlü etkiledi. Ülkede düşük yağışlar arz sıkıntılarına ve kahve ihracatında gecikmelere neden oldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle