İstanbul’un Cinayet Raporu: 2021’in Bilançosu 326

 İstanbul’un Cinayet Raporu: 2021’in Bilançosu 326
Okunuyor İstanbul’un Cinayet Raporu: 2021’in Bilançosu 326

İstanbul’da 2021 yılında 326 kişi cinayete kurban gitti. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı cinayet büro amirliği ekipleri tarihi başarı göstererek yıl boyunca işlenen cinayetlerin hepsini aydınlattı.

CNN Türk’ten Tugay Saday’ın haberine göre, Başak Cengiz samuray kılıcıyla, Esra Yıldız boğuşarak, eşi Nuri Yıldız ise başından vurularak öldürüldü. Birbirinden korkunç cinayetler 2020 yılına göre artış gösterdi.

İstanbul’da son bir yılda 326 kişi öldürüldü. İstanbul Cinayet Büro Amirliği ekipleri ise tarihi bir başarı gösterdi. Megakentte ilk kez son bir yılda işlenen bütün cinayetler aydınlatıldı.

Yeni yıla dakikalar kala 3 cinayet

2021 yılında İstanbul Cinayet Büro Amirliği ekiplerinin en çok zorlandığı gün ise 29 Aralık gecesi oldu. Yılın bitmesine 48 saatten az bir süre kala Esenler, Pendik ve Kadıköy’den peş peşe cinayet haberleri geldi. Başarı grafiğini düşürmek istemeyen cinayet büro polisleri yılbaşına sayılı dakikalar üç cinayeti çözerek tarihi başarı gösterdi.

Rapora göre; geçtiğimiz 3 seneye göre öldürülenlerin sayısı arttı 294 olayda 326 kişi öldürüldü. Yapılan operasyonlarda 695 kişi gözaltına alındı. 399 katil zanlısı ise tutuklandı. 148 tabanca 14 otomatik tüfek ve bir el bombası ele geçirildi.

Cinayetlerin 143’ü ateşli silahla, 96’sı kesici aletle, 19’u darpla, diğerleri ise farklı yöntemlerle işlendi.

Cinayet sebeplerinin başında ise aile içi ve sokakta yaşanan kavgalar, geçmişe dayalı husumetler ile alacak verecek meselelerinden kaynaklı kavgalar geliyor.

En çok cinayet Esenyurt’ta işlendi

Geçmiş yılların aksine Kasım ve Aralık ayında cinayet oranları arttı. Bahar aylarında ise düşüş yaşandı. Emniyet raporuna göre, en çok cinayete sahne olan ilçeler arasında Esenyurt ve Bağcılar başı çekerken, Adalar, Bakırköy, Beşiktaş ve Çatalca’da yıl boyunca cinayet işlenmedi.

İstanbul Cinayet Büro Amirliği ekipleri yıl boyunca 578 şüpheli ölüm olayını inceledi. Bin 581 kasten yaralama olayının soruşturmasını yürüttü.

Öte yandan ekipler, geçmişte faili meçhul olan 10 olayı aydınlattı. Bunlardan biri de zaman aşımına iki gün kalan Ramazan Aksu cinayetiydi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle