• Ana Sayfa
  • Haber
  • İhracatçılar Merkez Bankası’nın Kapısını Çaldılar: Kritik Görüşmede Neler Konuşulacak?

İhracatçılar Merkez Bankası’nın Kapısını Çaldılar: Kritik Görüşmede Neler Konuşulacak?

 İhracatçılar Merkez Bankası’nın Kapısını Çaldılar: Kritik Görüşmede Neler Konuşulacak?
Okunuyor İhracatçılar Merkez Bankası’nın Kapısını Çaldılar: Kritik Görüşmede Neler Konuşulacak?

Gündemde bugün Erdoğan’ın milletvekilleri ile görüşmesi haricinde ekonomi yönetiminde iki toplantı öne çıkıyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, MÜSİAD ile görüşecek. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu da Türkiye İhracatçılar Meclisi ile bir araya gelecek.

Son düzenlemelerden rahatsız olan ihracatçıların Merkez’den beklentisi kur garantisi olacak. 

İhracatçılar düzenlemeler sonrası hareket geçti

İhracatçılar, döviz gelirlerinin yüzde 25’inin Merkez Bankası’na satılması yönünde alınan karar üzerine harekete geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi de (TİM), ihracatçılardan gelen talebi değerlendirerek, konuya açıklık kazandırmak ve uygulama esaslarını görüşmek için Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile temasa geçti.

Bir grup ihracatçı yarın Bakan Muş’u makamında ziyaret edecek. Ayrıca TİM’in talebi üzerine, bugün saat 14:00’te, TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle, birlik ve konsey başkanlarının katılacağı bir webiner toplantı yapılacak. İhracatçılar bu toplantıda, kararla ilgili uygulama esasları, ihracatçılara kur garantisinin verilip verilmeyeceği konuları başta olmak üzere merak edilen tüm soruların yanıtlarını arayacak.

İhracatçı döviz ihtiyaç duyuyor. Düzenleme bankalarda da net değil.

Dünya Gazetesi’nden İmam Güneş’in haberine göre, ihracatçılardan bazıları, başta hammadde olmak üzere yardımcı mamullerinin büyük çoğunluğunu ithal eden sektörlerin dövize ihtiyacı olduğunun altını çizerek, “İhracatçılarımız, ihracattan elde ettiği dövizin büyük çoğunluğuna yine ihracat yapabilmek için ihtiyaç duyuyor. Genelge yeni olduğu ve uygulamanın bankalar tarafından nasıl yapılacağı netlik kazanmadığı için ihracatçının en çok merak ettiği konu sattığı kurdan dövizi alıp alamayacağı. Bu uygulama ihracatın bozulmasına yol açmaz, ama ihracatçının sattığı kurdan dövizi alamaması kar kaybına sebep olacak gibi gözüküyor” görüşünde bulundu.

Kur garantisi alamamak ve kabul belgelerinin kapatılamaması endişe yarattı

Merkez Bankası tarafından yayımlanan İhracat Genelgesi’nin Ek 1’inci maddesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na Yapılacak Döviz Satışına İlişkin Uygulama Talimatı’na göre ihracat bedeli kabul belgesine veya döviz alım satım belgesine bağlanan ihracat bedelinin yüzde 25’i düzenlendiği tarihteki işlem kuru üzerinden TCMB’ye satılmak üzere belgeyi düzenleyen bankaya satılacak. 

İhracatçıların bankalarından “yönetmeliği bekliyoruz” cevabını aldıklarını ve ihtiyaçları olduğu takdirde kur garantisinin verilip verilmeyeceği hususunda tereddüt yaşadıklarını gündeme gelmişti. 

Öte yandan, bazı ihracatçılar ihracat kabul belgelerinin kapatılmaması nedeniyle endişeye kapıldı. Kasım ayında yapılan bir ihracatın ödemesinin dün yapıldığı ancak ihracat kabul belgesinin kapatılamadığı öne sürüldü. İhracatçılardan bazıları böylece tahsilatlarını çekemediler.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle