• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ev Fiyatlarında İndirim Yok! Doları Sabitleyenler Satıştan Son Anda Vazgeçiyor

Ev Fiyatlarında İndirim Yok! Doları Sabitleyenler Satıştan Son Anda Vazgeçiyor

 Ev Fiyatlarında İndirim Yok! Doları Sabitleyenler Satıştan Son Anda Vazgeçiyor
Okunuyor Ev Fiyatlarında İndirim Yok! Doları Sabitleyenler Satıştan Son Anda Vazgeçiyor

Yeni konut arzındaki daralma ile piyasada dengeler bozuldu. 

Kurdaki yükseliş, yabancıya ev satışının daha avantajlı duruma gelmesi ve hammadde fiyatları, yeniden açılma ile talepteki artış gibi birçok nedenlerle yükselen ev fiyatları kurdaki gerilemeden etkilenmedi.

Satış yapanlar doları 18 TL’ye sabitleyerek fiyat hesaplıyor.

Ev fiyatlarında kur 18 TL’den hesaplanıyor

Sözcü’den Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre gayrimenkul brokeri Songül Toprak Özsan her yıl Türkiye’de 800 bin yeni konuta ihtiyaç olduğunu ancak son dönemde yeni konut arzındaki sıkıntının fiyatların inmesini imkansız hale getirdiğini anlattı. Özsan, “Özellikle lüks konutta satış tarafında “Dolar gördüğü yeri unutmaz” denilerek kur 18 TL’den hesaplanıyor” ifadesini kullandı. 

Piyasada, “ya dolar daha da artarsa” denilerek tapudan dönen çok sayıda satış olduğu konuşuluyor. Bankaların da konut kredisi vermede isteksiz davrandığı belirtiliyor. Özsan, öngörülemezliğin ve belirsizliğin sektördeki sıkıntının temel sebebi olduğunu vurguladı.

Kentsel dönüşüm durdu: Teklif verecek müteahhit bulunamıyor

Yeni konut arzındaki daralmada, betondan demire tüm inşaat malzemelerine gelen yüksek oranlı zamların yanı sıra mutfakta kullanılan vidaya kadar pek çok ürünün ithal olması ve kur iniş çıkışları nedeniyle hesap yapılamamasının etkisi bulunuyor. 

Kentsel dönüşüm de durdu. Bir zamanlar konut sahipleri müteahhitlerin teklifini alıp tercihte bulunurken, bu dönemde teklif verecek müteahhit bile bulunamadığı belirtiliyor.

Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı: “Dolar düşmeseydi ev fiyatlarındaki artışı Türkiye kaldıramazdı”

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, kurun 18 TL seviyesinden gerilemesinin konutta gelecek ciddi fiyat artışlarını durdurduğunu söyledi. “Gördüğümüz fragmandı. Eğer geri çekilme olmasaydı konutta çok büyük artışlar olacaktı ve bunu Türkiye kaldıramazdı” diyen Akdoğan, bizzat kendisinin sattığı bir evin bedelini ev sahibinin dolar 17’nin üzerinde iken dövize yatırdığını izlediğini anlatarak, “Piyasa dolar 20 TL olacak beklentisini satın almıştı, fiyatlamalar buna göre yapıldı” ifadesini kullandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle