• Ana Sayfa
  • Haber
  • Fransa’da Hükümet Irkçılara Karşı Geri Adım mı Attı? Zafer Takı’na Asılan AB Bayrağı Siyasi Kriz Yarattı

Fransa’da Hükümet Irkçılara Karşı Geri Adım mı Attı? Zafer Takı’na Asılan AB Bayrağı Siyasi Kriz Yarattı

 Fransa’da Hükümet Irkçılara Karşı Geri Adım mı Attı? Zafer Takı’na Asılan AB Bayrağı Siyasi Kriz Yarattı
Okunuyor Fransa’da Hükümet Irkçılara Karşı Geri Adım mı Attı? Zafer Takı’na Asılan AB Bayrağı Siyasi Kriz Yarattı

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını 1 Ocak’tan itibaren 6 aylığına devralan Fransa’da, tarihi yapılara çekilen AB bayrakları ve yapılan ışıklandırma krize neden oldu. Aşırı sağcıların tepkilerinin ardından Zafer Takı’ndaki AB bayrağı indirildi.

Fransa 1 Ocak’ta Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devraldı. Dönem başkanlığının Fransa’ya geçmesi nedeniyle Paris’in simgelerinden Zafer Takı ve Eyfel Kulesi gibi yapılar AB bayrağı renkleriyle ışıklandırıldı.

Hükümet 27 üye ülkeyi temsilen tarihi yapıları mavi renklerle ışıklandırırken, savaşta yaşamını yitirenler anısına dikilen Zafer Takı’na da AB bayrağı astı. Ancak tarihi yapılardaki bayraklar özellikle aşırı sağcıların tepkisini çekti.

AB karşıtı aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayları Marine Le Pen ve Eric Zemmour ile sağ kanadın cumhurbaşkanı adayı Valérie Pécresse Fransa’nın egemenliğini simgeleyen yapıya AB bayrağı asılmasına tepki gösterdi.

Muhalefetten ‘zafer’, yönetimden ‘geri adım yok’ mesajı…

Ülkede siyasi arenada tartışma sürerken pazar sabahı Zafer Takı’ndaki AB bayrağı kaldırıldı. Aşırı sağcı aday Le Pen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un baskıyla geri adım attığını belirterek, ‘Büyük bir zafer’ dedi.

Paris yönetimi ise ‘geri adım’ iddialarını reddederek, bayrağın planlanan program çerçevesinde 2 gün sonra kaldırıldığını açıkladı.

Daha önce AB bayrağının birkaç gün boyunca Zafer Takı’nda kalacağını açıklayan AB Bakanı Clément Beaune da ‘geri adım yok’ dedi.

Bir radyo programına konuşan Bakan Beaune, ‘Avrupa’yı benimsiyoruz, ancak bu Fransız kimliğimizden hiçbir şey götürmüyor’ diye konuştu. Bakan Beaune ayrıca muhalif adayları, ‘aşırı sağ kısır tartışmaların peşinden koşmakla’ suçladı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle