Dünyada İlk! Apple’ın Piyasa Değeri 3 Trilyon Doları Aştı!

 Dünyada İlk! Apple’ın Piyasa Değeri 3 Trilyon Doları Aştı!
Okunuyor Dünyada İlk! Apple’ın Piyasa Değeri 3 Trilyon Doları Aştı!

Ünlü teknoloji şirketi Apple’ın piyasa değeri 3 trilyon doları aşarak dünyada bir ilk gerçekleştirdi.

Dünyanın en değerli şirketi

1 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşmasından yaklaşık 1 yıl sonra 2 trilyon dolarlık ilk şirket olan Apple, yaklaşık 16 ay sonra da 3 Trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşarak dünyadaki en değerli şirket olmanın yanısıra bu değere ulaşan da ilk şirket oldu.

Nasdaq’ta işlem göre şirket, yeni yılın ilk işlem gününde hisseleri yaklaşık 3 artışla 182,86 doların üzerine çıkarak 3 trilyonluk eşiği aşmış oldu.

Microsoft’a kaptırdığı tacını kısa sürede geri aldı

Geçen yıl ekim ayında kısa süreliğine dünyanın en değerli şirketi unvanını Microsoft’a kaptıran Apple Kasım ayındaki rallide tacını geri alarak bu sürede yarım trilyon dolar değer kazandı.

Pandemi sürecinde iletişim ve çalışma şekillerindeki değişim şirkete değer kazandırdı.

Moody’s’den AAA alan 3. şirket

Apple, trilyon dolarlık kulüpteki tek şirket değil; Amazon ve Tesla 1 trilyon doları üzerinde piyasa değerine sahip şirketler. (Facebook Meta ise Haziran ayında 1 trilyon doları aştı, ancak şu anda bu seviyenin altında bulunuyor.) 

Saudi Aramco, Google Alphabet ve Microsoft ise 2 trilyon dolar üzerinde piyasa değerine sahip şirketlerden. 

Kredi derecelendirme şirketi Moody’s de aralık ayında AAA kredi notu vererek Microsoft ve Johnson & Johnson sonrası dünyadaki 3. bu notu Apple’a vermişti.

Tim Cook başarısı

Financial Times haberine göre, traderlar yükselişin devam etmesini beklerken, vadeli işlemlerde yoğunluk izleniyor.

Apple Ceo’su Tim Cook, Steve Jobs’ın ölümü sonrasında kendisini sorgulayanları da yaklaşık 10 yılda şirketin değerini 2,7 trilyon dolar artırarak şaşırtmayı başardı.

İngiltere, Fransa’dan daha büyük bir şirket

Zerohedge’in haberine göre, bu büyüklük İngiltere, Fransa ve Hindistan’ın GSYİH’sinden daha fazla ve Almanya’ya yaklaşan bir değer oldu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle