• Ana Sayfa
  • Haber
  • Dün de Yangın Çıkmıştı: Güney Afrika Parlamentosu Yeniden Yandı

Dün de Yangın Çıkmıştı: Güney Afrika Parlamentosu Yeniden Yandı

 Dün de Yangın Çıkmıştı: Güney Afrika Parlamentosu Yeniden Yandı
Okunuyor Dün de Yangın Çıkmıştı: Güney Afrika Parlamentosu Yeniden Yandı

Güney Afrika parlamento binasında dün sabah saatlerinde çıkan ve söndürülen yangının ardından parlamentonun alt kanadına ev sahipliği yapan Ulusal Meclis binasının çatısında yeniden yangın çıktı.

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town’da bulunan parlamento binasında dün kontrol altına alınarak söndürülen yangının ardından parlamentonun alt kanadı olan Ulusal Meclis’e ev sahipliği yapan binanın çatısında yeniden yangın çıktığı bildirildi. İtfaiye Sözcüsü Jermaine Carelse basına verdiği demeçte, ‘Ulusal Meclis’in bulunduğu binanın çatısında yangın yeniden başladı’ dedi.

Dünkü yangının ardından devam eden soğutma çalışmaları sırasında başlayan yangın sonrası bölgeye çok sayıda itfaiye ekibi sevk edilirken, yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Söz konusu yangın, parlamento binasında bir yıldan kısa bir süre içinde çıkan üçüncü yangın oldu.

Bir kişi gözaltına alınmıştı

Yetkililer dün yaptığı açıklamada, yangının parlamento binasının üçüncü katında yer alan ofislerde başladığını ve yangının hızla Ulusal Meclis bölümüne yayıldığını ifade etmişti. Yangında kimsenin yaralanmadığını aktaran yetkililer, yangının çıkış nedeninin henüz tespit edilemediğini bildirmişti.Parlamento binasında büyük hasara neden olan yangınla ilgili 49 yaşındaki bir adam polis tarafından gözaltına alınmıştı. Söz konusu adamın kundakçılıkla suçlanması ve mahkemeye çıkarılması bekleniyor.

Emniyet ve güvenlikten sorumlu Belediye Komitesi üyesi Jean-Pierre Smith dün yaptığı açıklamada, parlamento binasında bulunan eski toplantı salonunun üzerindeki çatının ‘tamamen yok olduğunu’ ve hasarın henüz tam olarak değerlendirilmediğini aktarmıştı. Smith ayrıca, parlamentonun yangın sisteminin arızalı olduğunu ifade etmiş, yangın alarmının itfaiyeciler olay yerine geldiğinde çalmaya başladığını açıklamıştı.Cape Town yer alan parlamento binası, en eskisi 1884’e yapılan üç bölümden oluşuyor. 1920’lerde ve 1980’lerde inşa edilen yeni bölümler Ulusal Meclis’e ev sahipliği yapıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle