KKTC’yi Yasa Boğan Ölüm! Dağcı Birkan Uzun Yaşamını Yitirdi

 KKTC’yi Yasa Boğan Ölüm! Dağcı Birkan Uzun Yaşamını Yitirdi
Okunuyor KKTC’yi Yasa Boğan Ölüm! Dağcı Birkan Uzun Yaşamını Yitirdi

Antarktika’nın en yüksek noktası Vinson Dağı’nın zirvesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) bayrağını dalgalandıran Kıbrıs Türkü dağcı Birkan Uzun’un ani ölümü ülkesinde derin üzüntüyle karşılandı.

Hayatını ABD’de sürdüren Uzun’un, kayak yaparken kaza sonucu yaşamını yitirdiği bildirildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Uzun için başsağlığı mesajı yayımladı.

Tatar, mesajında, ‘Elde ettiği başarılarla hepimize büyük bir gurur yaşatan Kıbrıslı Türk dağcı Birkan Uzun’un, Amerika’da geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybettiğini derin bir üzüntü içinde öğrenmiş bulunmaktayım. ‘7 kıta 7 zirve’ hedefiyle büyük başarılara imza atarak, Kıbrıs Türkü’nün egemenliğinin ve bağımsızlığının nişanesi KKTC bayrağını, dünyanın birçok zirvesinde dalgalandırarak gurur kaynağımız olan Birkan evladımıza Allah’tan rahmet, tüm ailesine ve sevenlerine sabır dilerim’ ifadelerine yer verdi.

Uzun’un, büyük özveri, çaba ve zorlu yolculuklarla elde ettiği başarılarının, cesaretinin, çalışkanlığının ve tüm dünyaya sergilediği vatanseverliğinin, birçok genç için esin kaynağı olacağına inancının tam olduğunu kaydeden Tatar, ‘Vatanına ve milletine büyük bir aşkla bağlı Birkan’ımız, her daim kalplerimizin en özel yerinde yaşayacaktır‘ ifadelerini kullandı.

Başbakan Faiz Sucuoğlu da kayak yaparken kaza sonucu hayatını kaybeden Birkan Uzun için bir taziye mesajı yayımladı.

Sucuoğlu mesajında, ‘7 kıta 7 zirve hedefi ile çıkmış olduğu yolda bayrağımızı zirvelerde dalgalandırarak bizleri gururlandıran değerli dağcımız Birkan Uzun’un beklenmedik bir kaza sonucu hayatını kaybetmesi bizleri derinden üzmüştür. Merhuma Allah’tan rahmet, yaslı aileye ve tüm Kıbrıs Türk halkına başsağlığı dilerim’ ifadelerini kullandı.

Amerika’nın Washington eyaletinin Seattle şehrinde yaşayan ve aslen Güzelyurtlu olan 28 yaşındaki Uzun, 16 Aralık 2021’de, 4 bin 892 metre rakımıyla Antarktika’nın en yüksek noktası olan Vinson Dağı’nın zirvesine ulaşarak, KKTC bayrağını dalgalandırmıştı.

1993’te Gazimağusa’da dünyaya gelen Uzun, 2011’den bu yana ABD’de yaşamaktaydı.

“Uygulanan ambargolara cevap vermek istedim” ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle