• Ana Sayfa
  • Haber
  • Devlet Vatandaşın Arazisine ‘Cami Yapacağız’ Diye El Koyup Ranta Açtı

Devlet Vatandaşın Arazisine ‘Cami Yapacağız’ Diye El Koyup Ranta Açtı

 Devlet Vatandaşın Arazisine ‘Cami Yapacağız’ Diye El Koyup Ranta Açtı
Okunuyor Devlet Vatandaşın Arazisine ‘Cami Yapacağız’ Diye El Koyup Ranta Açtı

Sevda Ülger’in Samsun’un gözde semtindeki arazisi, dini tesis alanı yapılacağı gerekçesiyle değerli konumdaki bulvar üzerinden arka taraflara kaydırıldı. Daha sonra TOKİ yeni konumdaki parseli de zorla kamulaştırdı. En son Çevre Bakanlığı plan değişikliği yaptı. Arsayı dini tesis alanı olmaktan çıkardı, emsali yükseltip yükseklik seviyesini de serbest bıraktı. Vatandaş devletin yaptığı tüm bu haksızlığı yargıya taşıdı.

Sevda Ülger’in Samsun Canik’teki bir tarafta Millet Bahçesi, diğer tarafta birkaç adımdaki denizi ve son dönemdeki gelişmeleriyle kentin en değerli konumlarından birindeki arazisinin başına gelmeyen kalmadı. Olanların tarafı da hep devlet kurumlarıydı.

Sözcü’den Yusuf Demir’in haberine göre, araziye ilk müdahale Canik Belediyesi tarafından yapıldı. 2009 yılında yapılan imar uygulamasıyla Sevda Ülger’in Ali Rıza Bulvarı üzerindeki 105 ada 536 parseldeki asası, sihirli bir dokunuşla arka taraflara, 105 ada 643 parsele kaydırıldı. Değerli yere ise başka kişilere ait taşınmazlar kaydırıldı. Plana göre bu alan dini tesis alanı yapılacaktı.

İkinci müdahale TOKİ’den geldi. 2011 yılında Sevda Ülger’in 643 numaralı yeni arsasına da kamulaştırma kararıyla el konuldu.

Üçüncü müdahale Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapıldı. Kentsel Dönüşüm adı altında Sevda Ülger orijinal arsasının bulunduğu 536 parsel dini tesis alanı olmaktan çıkarıldı. Yol genişliği 15 metreden 10 metreye düşürüldü, emsal 2.20’ye yükseltildi ve  yükseklik seviyesi serbest bırakıldı.

Mahkeme uygulamayı hukuka aykırı buldu

Sevda Ülger, imar uygulama işlemini yargıya taşıdI ve mahkemeden lehine karar çıktı. Kararda şöyle denildi:

“Başvurucunun sahibi olduğu taşınmaz, bulvara cepheli iken adanın arka tarafına taşındığı halde, plan değişikliğinden etkilenen diğer taşınmazların ise başvurucunun taşınmazının uygulama öncesinde bulunduğu alana kaydırılmasının hangi teknik gerekçeye dayalı olarak yapıldığı davalı idare tarafından ortaya konulamamıştır. Bu durum dikkate alındığında imar uygulaması işlemi hukuka aykırıdır.” 

Ancak belediye kararı uygulamadı. Ülger, imar planlarına karşı da ayrı bir dava açtı ve idare mahkemesi yine kendisini haklı buldu. Danıştay kararı onadı. Ancak TOKİ kararı temyize götürdü.

Ülger, kamulaştırma bedelini de dava etti. 3 bilirkişi raporundan sonra 1 milyon 535 bin TL para ödenmesine karar verildi. Ancak hesap asıl arsanın bulunduğu konuma göre değil, kaydırıldığı arka taraflardaki arsanın konumuna göre yapıldı.

AYM: “Mülkiyet hakkı ihlal edildi”

Tüm bu haksızlıkların sonunda Sevda Ülger Anayasa Mahkemesi’ne başvurmaya karar verdi. 2019 yılında yapılan başvuruyu inceleyen Yüksek Mahkeme hükmü kurdu:

Mülkiyet hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR olduğuna,Anayasa’nın 35. maddesinde güvence altına alınan mülkiyet hakkının İHLAL EDİLDİĞİNE,Kararın bir örneğinin mülkiyet hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden yargılama yapılmak üzere Samsun 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne GÖNDERİLMESİNE,Başvurucunun tazminat talebinin REDDİNE,Yargılama giderinin başvurucuya ÖDENMESİNE,OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle