ABD’de Yangınlar: Yüzlerce Ev Küle Döndü

 ABD’de Yangınlar: Yüzlerce Ev Küle Döndü
Okunuyor ABD’de Yangınlar: Yüzlerce Ev Küle Döndü

Amerika Birleşik Devletleri’nin Colorado eyaletinde çıkan yangınlarda binlerce kişi tahliye edilirken yüzlerce ev yok oldu.

Eyaletin Boulder County adlı yerleşim biriminde etkili olan yangın nedeniyle geniş bir alanın etkilendiği bildirildi. Yangın bir alışveriş merkezi ile otellere de sıçradı.

Boulder County polis yetkililerinden Joe Pelle, ‘Sagamore bölgesinde yaklaşık 370 evin yok olduğunu biliyoruz. Old Town Superior’da 210 ev yanma tehlikesi ile karşı karşıya’ dedi.

Joe Pelle ayrıca, bölgede bir alışveriş kompleksinin yandığını, alevlerin aynı bölgedeki Element Hotel’i de sardığını dile getirdi.

Yerel basın en az 6 yaralı bildirdi

Reuters

Pelle, yangının büyüklüğü nedeniyle ölü ve yaralı olmasının kendilerini şaşırtmayacağını ifade etti.

Yerel basın, bölgedeki bir hastanede şu an için en az 6 kişinin yanık tedavisi gördüğünü aktardı.

ABD televizyonlarına yansıyan görüntülerde itfaiye erleri yangınları söndürmeye çalışıyor, ancak rüzgarın da etkisiyle yangının etraftaki ağaçlara ve kuru çalılıklara doğru yayıldığı görülüyor.

Yangının çıkış nedeni bilinmiyor ancak eyalette tarihi bir kuraklık yaşanıyor. Şiddetli rüzgarın elektrik hatlarını devirmesiyle yangının başladığı düşünülüyor.

Yangından kaydedilen görüntüler ????

Binlerce kişiye evlerinizi terk edin çağrısı

Bölgedeki 20 bin nüfuslu Louisville kasabası ile 13 bin nüfuslu Superior sakinlerine evlerini terk etmeleri uyarısı yapıldı.

Colorado da, özellikle ülkenin batısındaki diğer eyaletler gibi, uzun yıllardır süren bir kuraklığın pençesinde.

Bilim insanları, fosil yakıt gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan ısınmanın, hava modellerini değiştirdiğini söylüyor.

AFP’nin aktardığına göre California Üniversitesi’nden meteorolog Daniel Swain, bu yangınların aralık ayında yaşanmasını ‘inanması zor’ olarak niteledi.

Euronews

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle