2021’in Enerjide Zam Şampiyonu Doğalgaz

 2021’in Enerjide Zam Şampiyonu Doğalgaz
Okunuyor 2021’in Enerjide Zam Şampiyonu Doğalgaz

Tüm sektörlerde domino etkisi yaratan enerji zamları yıla damgasını vurdu. Bu yıl enerjide zam şampiyonu ise yüzde 158 artış oranıyla sanayi doğalgazı oldu. Mutfak tüpüne 21 kez, benzine de 14 kez zam geldi.

Birgün’de yer alan habere göre, yılın bitmesine saatler kala, birçok üründe bir yıllık zam oranları da ortaya çıkıyor. Her sektörü etkileyen enerji fiyatlarına gelen zamlarda da tablo netleşti. Küresel enerji fiyatlarındaki artış TL’deki değer kaybı nedeniyle Türkiye’de daha ağır hissedildi. Bu yıl enerjideki zam şampiyonu yüzde 158 ile sanayi doğalgazı.

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, bir yıl boyunca enerji fiyatlarına gelen zamları inceleyerek bir çalışma hazırladı. Ortaya çıkan tablo iç açıcı değil. Enerjinin birçok türünde zamlar neredeyse her ay yapılarak otomatiğe bağlandı. Zam rekorunu elde eden doğalgaza 12 ayda 11 defa zam geldi. Konutlarda ise bu sayı 1 Ocak’tan Haziran’a kadar her ay yüzde 1 ve Temmuz’da yüzde 12 oranında olmak üzere 7 oldu. 2021 yılında elektrik faturaları böylece yüzde 22 oranında zamlandı. Yenilenebilir enerjinin kullanımının teşvik edilmesi amacıyla hayata geçirilen yeşil tarife ise normal tarifeye göre yüzde 98 daha fazla arttı.

Akaryakıtın lideri LPG

Akaryakıt ürünleri 2021 yılında vatandaşın belini en çok büken enerji ürünlerinden oldu. Özellikle 2021’in son üç ayında eşel mobil sisteminin iflas etmesiyle neredeyse iki günde bir zam geldi. Akaryakıt ürünlerine dövizdeki düşüşün ardından yapılması gereken yaklaşık yüzde 30 oranındaki indirim, pompa fiyatlarının düşürülmesi yerine ÖTV’yi artırmak için kullanıldı. Benzin ve motorinde fiyatlar 12 lira bandına, LPG’de ise 10 lira bandına dayandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle