• Ana Sayfa
  • Haber
  • Yerli Otomobil Togg’da Son Durum Açıklandı! İlk Araç Banttan Ne Zaman İniyor?

Yerli Otomobil Togg’da Son Durum Açıklandı! İlk Araç Banttan Ne Zaman İniyor?

 Yerli Otomobil Togg’da Son Durum Açıklandı! İlk Araç Banttan Ne Zaman İniyor?
Okunuyor Yerli Otomobil Togg’da Son Durum Açıklandı! İlk Araç Banttan Ne Zaman İniyor?

Türkiye’nin sabırsızlıkla beklenen yerli elektrikli otomobil markası Togg ile ilgili yeni gelişmeler var.

Şirket, 27 Aralık 2019’da gerçekleştirdiği ‘Yeniliğe Yolculuk’ buluşmasından bu yana aldığı mesafeyi ve 2022 yılı hedeflerini bir basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaştı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su M. Gürcan Karakaş tarafından paylaşılan yeni bilgiler haberimizde:

???? CEO Gürcan Karakaş müjdeyi verdi: İlk seri üretim araç 2022 sonunda banttan iniyor.

Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş

Togg’un Gemlik Tesisleri’nde üretim hattı kurulumu çalışmaları başlamış olan gövde binasında gerçekleşen toplantıda konuşan M. Gürcan Karakaş; yüzde 51 yerlilik oranı, Marmara Bölgesi’nde üretim, temiz üretim, bölgeden istihdam gibi çeşitli konularda verdikleri sözün arkasında durdurduklarını ve emin adımlarla çalışmaların devam ettiğini belirtti. 

Karakaş, ‘Temmuz 2022 sonunda deneme üretimlerine başlayacağız. 2022 sonunda da ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz.’ dedi.

Otomobili yeni nesil akıllı bir mobilite cihazına dönüştürdüklerini vurgulayan Karakaş, değişen kullanıcı beklentileri doğrultusunda cep telefonundan akıllı telefona yaşanan dönüşümün bugün otomotivden akıllı cihaza yaşandığını ifade etti.

Tesisin inşası Gemlik’te devam ediyor. Fotoğraf: Togg

Karakaş’ın diğer açıklamaları şöyle:

Aracın son hali. Fotoğraf: Aydoğan Aykanat

‘Mobilite çözümleri, büyük veri, siber güvenlik, fintek, blok zinciri, oyunlaştırma, akıllı şebekeler ve mobilite servisleri gibi stratejik alanlar üzerine yoğunlaşıyoruz. 

Oyunlaştırma felsefesi, oyunsal düşünmeyi ve oyun mekaniklerini oyun-dışı alanlara dahil edip, sunulan hizmeti ya da uygulamayı daha cazip hale getirmek için kullanılan güçlü bir yöntemdir.

“Araç güvenliğini test eden EuroNCAP gibi, araçların siber güvenliklerinin de test edilip yıldızlanması söz konusu olacak”

Ülkemizin güçlü olduğu alanlardan biri de oyunlaştırma, biz de amaçlarımız doğrultusunda bir araya gelen üç oyun start-up’ıyla çalışmaya başladık. Bu alanlarla birlikte verinin güvenliği de büyük önem kazanıyor. Hatta önümüzdeki dönemde araç güvenliğini test eden EuroNCAP gibi, araçların siber güvenliklerinin de test edilip yıldızlanması söz konusu olacak. 

Dolayısıyla öneminin altını her fırsatta çizdiğimiz blok zinciri sadece fintek için değil aynı zamanda akıllı cihazların güvenliğinde de kullanılacak bir teknoloji olarak öne çıkıyor. Blok zinciri teknolojisi zamanla araçların üzerinde birer dijital cüzdan olmasını da sağlayacak. Büyük veri dünyasının gelişen ve değişmeyecek teknolojisi blok zinciri olacak. Dijitalize edilmiş veri ve diğer varlıklar blok zinciri aracılığıyla güvenli biçimde saklanıp, transfer edilebilecek. Bu nedenle blok zinciri ve yapay zeka ekosistemlerin merkezinde yer alacak.’

250’den fazla robot tesiste görev başında olacak

‘Yeniliğe Yolculuk’ hedefinin çekirdeği olan Togg Gemlik Tesisleri’nde inşaatının başladığı 18 Temmuz 2020’den itibaren öncelikle zemin güçlendirme çalışmaları yapıldığı anlatan M. Gürcan Karakaş, toplam 1 milyon 200 bin metrekare açık alan üzerine inşa edilen tesislerin toplam 44 bin adet zemin güçlendirme kolonu üzerine inşa edildiğini söyledi. 

Yaklaşık 2 bin kişinin görev yaptığı şantiyedeki üretim birimlerine ilişkin çalışmaların Mayıs 2022’de tamamlanmasının planlandığını ve şu an itibarıyla 62 robotun kurulumuna başlandığını, toplamda 250’den fazla robotun olacağını açıkladı.

Karakaş, 2022 sonunda ilk seri üretim aracın banttan inmesiyle birlikte homologasyon testlerinin de tamamlanmasının ardından 2023’ün ilk çeyreğindeki C segmentindeki ilk aracın SUV pazarına çıkacağını söyledi.

‘Akıllı cihazımız piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında klasik olmayan bir marka tarafından üretilmiş ilk doğuştan elektrikli SUV olacak. Ardından da yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. 

Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve 5 modelden oluşan ürün gamımız tamamlanacak. 2030’a kadar tek bir platformdan 5 farklı model üretimiyle toplam 1 milyon adet araç üretmeyi planlıyoruz.”

Togg’un Gemlik’teki üretim tesisin inşaat çalışmaları drone ile havadan görüntülendi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle