• Ana Sayfa
  • Haber
  • ‘Osmangazi Köprüsü’nde Dolar Bazlı Ödeme Gecikirse Kur Farkının Yanında Faiz de Ödenecek’

‘Osmangazi Köprüsü’nde Dolar Bazlı Ödeme Gecikirse Kur Farkının Yanında Faiz de Ödenecek’

 ‘Osmangazi Köprüsü’nde Dolar Bazlı Ödeme Gecikirse Kur Farkının Yanında Faiz de Ödenecek’
Okunuyor ‘Osmangazi Köprüsü’nde Dolar Bazlı Ödeme Gecikirse Kur Farkının Yanında Faiz de Ödenecek’

Hükümetin hayata geçirdiği döviz garantili ‘Yap İşlet Devret’ projeleri tartışılmaya devam ediyor. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, Osmangazi Köprüsü’nde dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini açıkladı. Yavuzyılmaz, garanti ödemelerine ilişkin Sayıştay raporunun da sansürlendiğini duyurdu.   

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Osmangazi Köprüsü projesinde dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettiklerini söyledi.

Yavuzyılmaz, Osmangazi Köprüsü projesinde, işletmeci şirket Otoyol Yatırım AŞ’ye (Nurol, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Özaltın firmaları ortaklığı) yapılacak garanti ödemelerine ilişkin Sayıştay raporunun da sansürlendiğini duyurdu.

Sayıştay’ın Karayolları Genel Müdürlüğü 2020 Denetim Raporu taslağından aldığı bilgileri paylaşan Yavuzyılmaz, şunları yazdı:

‘Osmangazi Köprüsü projesinde, dolar bazlı garanti ödemelerinin gecikmesi halinde, şirkete kur farkına ilave olarak faiz de ödeneceğini tespit ettik. AK Parti’nin favori üçlüsü bir arada 

  • Dolar bazlı garanti 

  • Kur farkı ödemesi 

  • Faiz ödemesi 

Not: Sayıştay 2020 Yılı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) Sayıştay Taslak Raporu’nda yer alan bulgu, yayınlanan Sayıştay Raporu’ndan sansürlenerek çıkarılmıştır.’

Günlük 40 bin geçiş garantisinin verildiği Osmangazi Köprüsü’nde Hazine, geçmeyen her araç için firmaya 35 dolar + KDV yani 37.8 dolar ödeme yapıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle