• Ana Sayfa
  • Haber
  • CHP’li Yavuzyılmaz’dan 20-21 Aralık Değerlendirmesi: ‘3,65’ten Dolar Alanlar Kim?’

CHP’li Yavuzyılmaz’dan 20-21 Aralık Değerlendirmesi: ‘3,65’ten Dolar Alanlar Kim?’

 CHP’li Yavuzyılmaz’dan 20-21 Aralık Değerlendirmesi: ‘3,65’ten Dolar Alanlar Kim?’
Okunuyor CHP’li Yavuzyılmaz’dan 20-21 Aralık Değerlendirmesi: ‘3,65’ten Dolar Alanlar Kim?’

Türk lirasının döviz karşısında rekor seviyede değer kazandığı 20 Aralık ve 21 Aralık’ta yaşananları “operasyon” olarak değerlendiren CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, ‘MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir!’ dedi. 

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 20 Aralık ve 21 Aralık’ta yaşananlara ilişkin iddialarda bulundu. Merkez Bankası’nın soyulduğunu belirten Yavuzyılmaz, ‘Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır’ dedi. CHP’li Yavuzyılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı bir dizi paylaşımda şunları kaydetti:

’20 Aralık sabah.. Operasyon başlıyor! Borsada 1 gün süreli ‘Yukarı Adım Kuralı’ uygulamasına geçiliyor. Böylece doların düşme ihtimali azaltılıyor. Dolar 18,36 liraya kadar yükseliyor. 18.15’de gündüz piyasası kapanıyor. Ve vurgun başlıyor.

20 Aralık akşam.. Merkez Bankası, kamu bankaları aracılığıyla çok düşük kur’dan dolar satmaya başlıyor. Hedef, MB dolarını 10 liranın altında satıp bir kısım yandaşa sermaye transferi yapmak iken, dolar ancak 12,49’a kadar geriliyor.

Çünkü bu operasyondan haberi olmayan bir yatırımcı, ortalama 12,50 liradan 1,5 milyar dolarlık alım yapıyor. MB, o günkü satış limitini tükettiği için daha fazla dolar da satamıyor. Böylece operasyon yarım kalıyor! Panik başlıyor.

“Doların %10’a kadar düşükten satılabilme sınırı %80’e çıkarılıyor”

21 Aralık sabah.. 09.25 BİST bir duyuruyu onaya sunuyor Operasyonun tamamlanması için borsa yatırıcımcılarına tuzak kuruluyor. 09.46 (Borsa açıldıktan 16dk sonra) Duyuru onayı KAP’ta yayınlanıyor Doların %10’a kadar düşükten satılabilme sınırı %80’e çıkarılıyor.

Ancak yatırımcılar bu kararı öğrenene kadar geçen 16dk’lık süre içinde; Yeni günde borsada 18,22 liradan satış işlemine başlayan MB dolar rezervi 3,65 lira seviyesine kadar zaten satılmış oluyor. Önceden haberi olupta neredeyse bedavaya dolar alanların kim olduğu meçhuldur!

Sonuç MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir! SPK ve BİST’in manipülasyonlara karşı yatırımcılarını koruması gerekirken, yatırımcılarına kumpas kurulmasına aracılık etmiştir.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle