• Ana Sayfa
  • Haber
  • İndirimler İşe Yaramış! Kasım’da İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Miktarı Belli Oldu

İndirimler İşe Yaramış! Kasım’da İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Miktarı Belli Oldu

 İndirimler İşe Yaramış! Kasım’da İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Miktarı Belli Oldu
Okunuyor İndirimler İşe Yaramış! Kasım’da İnternetten Yapılan Kartlı Ödeme Miktarı Belli Oldu

Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre, kasım ayında internetten kartlı ödemeler geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 90 artışla 55 milyar TL’yi geçti.

Kasım ayı, pek çok e-ticaret sitesi için indirim üzerine indirim yaptıkları ve rekabetin sıklaştığı bir dönem.

Bunun en büyük kazananı ise tüketiciler oldu… BKM’nin verilerine göre kasım sonu itibarıyla Türkiye’de 83,4 milyon kredi kartı, 148,6 milyon banka kartı ve 55,7 milyon ön ödemeli kart kullanılıyor.

Geçen yılın kasım ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 11’lik, banka kartı adedinde yüzde 4’lük, ön ödemeli kart adedinde de yüzde 33’lük artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artışla 287,7 milyona ulaştı.

Geçen ay kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile yapılan toplam ödeme tutarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artarak 181,3 milyar TL oldu.

Kasım ayındaki kartlı ödeme tutarının 148,9 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken, 29 milyar TL’sinde banka kartları, 3,4 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartı ile ödemelerde önceki yılın aynı dönemine göre büyüme oranı yüzde 64, banka kartı ile ödemelerde yüzde 69 olurken, ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 208 olarak gerçekleşti.

Her 3 TL kartlı ödemenin 1 TL’si internetten gerçekleşti.

İnternetten kartlı ödemeler hayatın her alanında tercih edilen en önemli ödeme araçlarından biri olmaya devam ediyor. 

Özellikle kasım ayında farklı günlerde mağazalar ve e-ticaret siteleri tarafından uygulanan indirimlerle beraber internetten kartlı ödeme tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 90 gibi yüksek bir artışla 55 milyar TL’yi geçti.

İnternetten kartlı ödemelerde en yüksek büyüme konaklama, seyahat acenteleri ve havayollarında gerçekleşti.

Geçen ay içerisinde yapılan internetten kartlı ödemelerin sektörel dağılımı incelendiğinde en fazla artış erken rezervasyonların yapılmaya başlandığı turizm sektöründe görüldü.

Konaklama sektöründe internetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 355 artışla 196 milyon TL’ye ulaştı, bu sektör internetten kartlı ödemelerin en fazla arttığı sektör oldu.

1,75 milyar TL hacim ve yüzde 229 artışla seyahat acenteleri, 3,54 milyar TL hacim ve yüzde 211 artışla havayolları, 3,26 milyar TL hacim ve yüzde 106 artışla yapı malzemeleri, 6,58 milyar TL hacim ve yüzde 98 artışla market-gıda sektörleri internetten kartlı ödemelerin en fazla arttığı diğer sektörler arasında yer aldı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle