Bakan Nebati: ‘Üç Günde Finansal İstikrarı Sağladık’

 Bakan Nebati: ‘Üç Günde Finansal İstikrarı Sağladık’
Okunuyor Bakan Nebati: ‘Üç Günde Finansal İstikrarı Sağladık’

Katıldığı canlı yayında ‘Türkiye Ekonomi Modeli’ni savunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ‘Finansal istikrarı üç günde, Cumhurbaşkanımızın manifestosuyla sağladık. Düne kadar ‘yüksek faiz kesin çözümüdür’ diyenlere de tokat gibi bir cevap oldu’ dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, canlı yayında NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen‘in sorularını yanıtlıyor. Bakan Nebati’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

(Yeni ekonomi modeli tartışması) 

  • Modelimiz; yüksek ihracata dayalı, cari açığı azaltıcı ve refah sisteminin toplumun tamamına yansıtıldığı bir modeldir. Bu model içerisinde biz yüksek teknoloji üssü olmak istiyoruz. Orta gelir tuzağını aşmanın tek yolunun da bu olduğunu biliyoruz.

  • 20 yıldır geliştirilen bir yapı var. Bu yapı Türkiye’nin sanayide bir tık daha üste çıkabileceği altyapıyı hazırladı.

  • Sıcak para özellikle gelişmekte olan ülkelerin temel problemlerinden bir tanesi. Ne zaman geldiği ne zaman gittiği belli değil. Ülkelerin ekonomisini sarsacak noktaya dönüşebiliyor. Sıcak paradan ziyade doğudan yatırımın gelmesini istiyoruz.

“Tokat gibi yanıt oldu”

(Dolarda yaşanan düşüş) 

  • Ülkemiz üzerinde oyun oynanmasını engelliyoruz. Son üç ayda yaşadığımız bir türbülans vardı, başından beri bu bir köpüktür, yapmayın etmeyin, eylemeyin dememiş olmamıza rağmen. Dövizin 18 liralara kadar gelmiş olmasından bir gecede sayın Cumhurbaşkanımızın adeta bir ekonomik manifestoyla ortaya koymuş olduğu çözüm önerileri ve tedbirler paketiyle üç günde Türkiye’nin bütün ortamını sıcak parayla değil, yüksek faizle de gerçekleştirmedik, kendi imkanlarımızla bu hale getirdik. Düne kadar yüksek faiz kesin çözümüdür diyenlere de tokat gibi bir cevap oldu.

“Finansal istikrarı üç günde sağladık”

  • Finansal istikrarı üç günde, Cumhurbaşkanımızın manifestosuyla sağladık.

  • Finansal alanda güçlüsün, bankacılık sektöründe güçlüsün. Yeni enstrümanlara hızlı bir şekilde uyum sağlayacak portföyün var. Aynı zamanda her türlü altyapı yatırımını gerçekleştirmişsin. Şimdi dijitalleşmede, yeni teknoloji ürünlerinde adımlarımızı hızlandırıyoruz.

“Pazartesi akşamına kadar olan bir köpüktü”

  • Pazartesi akşamına kadar olan bir köpüktü, köpük gidiyor. 

  • Yaza kalmadan çok hızlı bir değişimi göreceğiz. Güven geldi, itibarımız yeterli, önümüzdeki sürece bakış açısı belli.

“Hazine’ye negatif yükünün olması mümkün değil”

(Kur korumalı TL mevduatı uygulaması) 

  • Hazine’ye negatif yükünün olması mümkün değil. Kur korumalı TL mevduatta alt limit bir lira üst limit yok  

  • Dövizdeki köpükten yanan küçük yatırımcı oldu.  Mevduata geçiş sabah 10 milyar TL’ydi

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle