Doğalgaz Krizi Yaradı: Petrolde Yükseliş!

 Doğalgaz Krizi Yaradı: Petrolde Yükseliş!
Okunuyor Doğalgaz Krizi Yaradı: Petrolde Yükseliş!

Petrol fiyatları ABD’deki stoklarda yeni düşüşler yaşandığına dair veriler ve Avrupa’da yaşanan enerji krizi nedeniyle elektrik üretimi için daha fazla petrol kullanılmasının talebi artıracağına dair beklentilerle yükselişini sürdürdü. 

Ralli sürdü…

BloombergHT haberine göre, Omikron varyant endişeleri geçerken, doğalgaz fiyatlarının da rekor kırması petrole yaradı.  

New York vadelileri Salı günü rallisine devam ederek 72 doların üstüne çıkarken diğer finansal varlıklar haftanın ikinci gününde de düşmeye devam etti. Amerikan Petrol Enstitüsü yayımladığı raporda ABD’nin stoklarının geçtiğimiz hafta 3,67 milyon varil düştüğünü belirtti. Bu düşüş, Çarşamba günü açıklanacak resmi rakamlarla doğrulanması halinde haftalık bazda art arda dördüncü düşüş olacak.

Enerji krizi sürüyor

Rusya’nın Avrupa’ya aktardığı doğalgazı azaltması ile doğalgaz fiyatları rekor üstüne rekor kırarken, artan doğalgaz fiyatları ve nükleer enerji santrallerinin devam eden bakım çalışmaları Fransa’nın kendi ihtiyacını karşılamak için elektrik ithalatını artırmasına ve petrol kullanmasına sebep oluyor.

Pandemi sonrası toparlanma emareleri gösteren petrolde yaşanan ralli Omikron varyantının kısıtlamalara sebep olarak talebi baltalayacağına dair endişelerle son birkaç ayda düşüşe geçmişti.

Arz fazlası piyasa

Asya’da tüketimde görülen yumuşama sinyalleri ve ham petrol piyasa yapısının önemli ölçüde zayıflaması yakın dönemde arz fazlası bir piyasaya işaret ediyor.

“Omikron endişelerinin gelgitli yapısı petrol piyasasını sarsmaya devam edecek ve yıl sonu nedeniyle düşen işlem hacmi oynaklığı artıracak” diyen Vanda Insights kurucusu Vandana Hari “Günlük fiyat değişimlerinde yüzde 2-4 arası oynamalar önümüzdeki 2 hafta için norm haline gelebilir” yorumunda bulundu.

Yükseliş sürüyor

Şubat vadeli Batı Teksas Petrolü, Nymex piyasasında yüzde 0,5 artarak 71,46 dolara yükseldi.

Şubat vadeli Brent Petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 0,3 artarak 74,22 dolara yükseldi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle