• Ana Sayfa
  • Haber
  • Sosyal Medya Fenomenleri ve Mobil Uygulama Geliştiricilerine Vergi İstisnası

Sosyal Medya Fenomenleri ve Mobil Uygulama Geliştiricilerine Vergi İstisnası

 Sosyal Medya Fenomenleri ve Mobil Uygulama Geliştiricilerine Vergi İstisnası
Okunuyor Sosyal Medya Fenomenleri ve Mobil Uygulama Geliştiricilerine Vergi İstisnası

Bugün yayımlanan Resmi Gazete’ye göre, sosyal içerik üreticisi ve mobil platformlar için uygulama geliştirenler KDV’den istisna olacak.

Detaylar içeriğimizde;

Geride bıraktığımız ekim ayında YouTuber, sosyal medya fenomenleri ve kısacası internet ortamında içerik üretenlere yönelik vergi getiren düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Söz konusu düzenlemeye göre sosyal medya paylaşım ve içerikleriyle kazanç elde eden kişiler 640 bin liraya kadar olan gelirlerinde yüzde 15 stopaj ödeyecekti.

Resmî Gazete’de bugün yayımlanan 31696 sayılı tebliğ ile birlikte “4.26. Sosyal İçerik Üreticiliği ile Mobil Cihazlar İçin Uygulama Geliştiriciliği İstisnası” maddesi eklendi.

İstisna metninde şu ifadelere yer verildi:

“3065 sayılı Kanunun (17/4-a) maddesinde, Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20/B maddesi kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetler KDV’den istisna edilmiştir.

Söz konusu istisna, 1/1/2022 tarihinden itibaren söz konusu madde kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetlere uygulanacaktır.”

Buna göre,

“1/1/2022 tarihinden itibaren, internet ortamındaki sosyal ağ sağlayıcıları üzerinden metin, görüntü, ses, video gibi içerikler paylaşan sosyal içerik üreticilerinin bu faaliyetlerinden elde ettikleri ile akıllı telefon veya tablet gibi mobil cihazlar için uygulama geliştirenlerin elektronik uygulama paylaşım ve satış platformları üzerinden elde ettikleri Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20/B maddesi kapsamında vergilendirilen kazançlara konu teslim ve hizmetler üzerinden KDV hesaplanmaz.”

Resmi Gazete’deki ilgili tebliğe linklerden ulaşabilirsiniz: 1,2

Uygulama, 1 Ocak 2022’den itibaren geçerli olacak.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle