Örtülü Faiz Nedir? Örtülü Faiz Artırımı Nasıl Yapılır?

 Örtülü Faiz Nedir? Örtülü Faiz Artırımı Nasıl Yapılır?
Okunuyor Örtülü Faiz Nedir? Örtülü Faiz Artırımı Nasıl Yapılır?

Dün dolar/TL’de 18,40 ve 12,60 seviyeleri aralığındaki dalgalanma ile Erdoğan’ın Kabine sonrası yaptığı dövize endeksli TL mevduatı ürünleri yeniden sorulara neden oldu.

Merkez Bankası’nın uzun süredir faiz indirimi yapması ile kurlardaki yükseliş, ekonomistlerin örtülü faiz artırımı söylemleri ile kafalar karışık…

Nedir bu örtülü faiz artırımı?

Neden açık açık yapılmıyor?

Örtülü faiz artırımı nedir?

Merkez Bankası, piyasadaki TL miktarını azaltmak amacıyla gösterge faiz dışında likiditeyi düzenleyen araçları kullanıyor. Ekonomistler bu durumun ‘örtülü faiz artışı’ anlamına geldiğini söylüyor. 

Merkez Bankası’nın piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanıdığı likidite imkanının düşürülmesi, repo ihalelerinin düzenlenmesi ve Bankalararası Para Piyasası’nda borç alabilme limitlerinin düşürülmesi bu piyasalarda arz talep dengesi ile oluşan faiz oranları yukarı çekiyor.

Faiz düştükçe, faiz nasıl yükselir?

Ekonomist Mahfi Eğilmez de geçtiğimiz günlerde bir yazısında faiz indiriminin piyasadaki borçlanma faizlerini düşürmediğini şöyle anlattı:

Faiz düşünce kur fırladı ve arkasında enflasyonu çekip getirdi.

Model buralarda tam bir faciaya yol açarken acaba diğer faizlerin düşmesini sağladı mı? 

Grafikte Merkez Bankası politika faizi 2 yıllık Devlet Tahvili faizi bir arada görülüyor.

Merkez Bankası politika faizinin düşürülmesi tahvil faizlerinin düşmesine değil tam tersine ciddi oranda yükselmesine yol açmış görünüyor. Merkez Bankası bankalara yüzde 14 faizle borç veriyor, bankalar da aldıkları parayı yüzde 22 faizle Hazine’ye borç veriyor. Ve biz buna model diyoruz.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle