• Ana Sayfa
  • Haber
  • Ekonomistler Ne Diyor? Kur Garantili TL Mevduat Sistemi Örtülü Faiz Artışı mı?

Ekonomistler Ne Diyor? Kur Garantili TL Mevduat Sistemi Örtülü Faiz Artışı mı?

 Ekonomistler Ne Diyor? Kur Garantili TL Mevduat Sistemi Örtülü Faiz Artışı mı?
Okunuyor Ekonomistler Ne Diyor? Kur Garantili TL Mevduat Sistemi Örtülü Faiz Artışı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı; TL mevduata ‘kur farkı’ ekonomistlere göre örtülü bir faiz artışı. Düzenlemenin ayrıntılarının önemli olduğunu kaydeden ekonomistler, adımın kurdaki köpüğün bir kısmını alacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz indiriminde ısrarcı olması ve Kuran’dan örnek vererek ‘nas’ vurgusu piyasalarda faiz artışının örtülü yapılıyor olma ihtimalini düşündürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermek isteyen vatandaşlarımıza yeni bir finansal alternatif sunuyoruz. Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın ‘kur daha yüksek olacak’ diye mevduatını Türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak” diye açıkladı.

Dün akşam açıklanan yeni finansal araçlardan en çok tartışılan kur garantili TL mevduat oldu. Ekonomistler bu ürünün ‘örtülü faiz’ artışı olduğu konusunda kesin konuşuyorlar.

“Maliyeti, Hazine üstlenecek”

Dünya Gazetesi haberine göre, Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Burcu Aydın Özüdoğru yaptığı değerlendirmede “Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan TL mevduatlara ödenecek olan faiz oranıyla döviz getirisi arasındaki fark, piyasa tarafından örtülü faiz artışı olarak değerlendirildi. Paranın değeri olarak görülen faizin artmasıyla da açıklama sonrası TL’de hızlı bir değer artışı oldu. Mevduata ödenecek bu dolaylı faiz artışının maliyetini Hazine üstlenecek olarak anlıyoruz. Hazine bu yükü vergi gelirleriyle mi karşılar, ilave borçlanmayla mı, yoksa Merkez Bankası tarafından para basarak mı? Her üç seçeneğin de maliyeti yüksek olur. Yine açıklamada ihracatçılara Merkez Bankası aracılığı ile ileri vadeli kur fiyatı verileceği ve kur farkının da ihracatçılara ödeneceği açıklandı. Bu açıklamadan Merkez Bankası’nın ihracatçılara piyasadaki forward fiyatlarının altında kur fiyatı vereceğini anlıyoruz. Bu da dolaylı olarak ihracatçılara verilen bir sübvansiyondur” diye konuştu.

Sosyal medyada yankılar sürüyor: Örtülü faiz artırımı. Başka adı yoktur.

Neden faiz indirimi?

Epik faiz artışı…

Kur farkı da faize dahil…

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle