Dolar’da Yeni Zirve: 18 TL’ye Ulaştı

 Dolar’da Yeni Zirve: 18 TL’ye Ulaştı
Okunuyor Dolar’da Yeni Zirve: 18 TL’ye Ulaştı

Dolar/TL yeni haftanın ilk işlemlerinde rekor tazeledi. Hafta sonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, faiz indirimleri konusunda ‘Benden başka bir şey beklemeyin’ açıklaması yapmıştı.

Dolar/TL kuru yeni haftaya rekorla başladı. Kur ilk işlemlerde günlük yüzde 9,5’e varan yükselişle saat 18:35’de 18’i geçti.

Euro/TL kuru ise bugün 20 seviyesini görmüştü.

10 yıllık tahvil faizinde de yukarı yönlü ivmelenme devam etti. Türkiye’nin 10 yıllık tahvil faizinde ilk kez yüzde 23 seviyesi görüldü. Risk primi ise 619 baz puan seviyesine çıktı.

‘Benden başka bir şey beklemeyin’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu farklı platformlarda yaptığı açıklamalarında faiz karşıtı söylemine devam etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam para politikalarından finansal piyasalardaki kontrollü kambiyo rejimi ve olağanüstü hal iddialarına kadar çok sayıda başlık hakkında açıklamalarda bulundu. Faiz indirimleri konusunda “Benden başka bir şey beklemeyin” diyen Erdoğan, “Bir Müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğini” vurguladı.

“Kontrollü kambiyo rejimi gibi zırvalıkları gündeme getirenleri de asla masum görmüyoruz. Türk ekonomisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da serbest piyasa ekonomisi kurallarına uygun şekilde yoluna devam edecektir. Döviz kurundaki istikrarı bu tür zırva yöntemlerle değil, piyasanın kendi işleyişi içinde sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle