• Ana Sayfa
  • Haber
  • Üniversitelinin ‘Hoçça Ğalın Ben Gidiyom’ Paylaşımına Soruşturma

Üniversitelinin ‘Hoçça Ğalın Ben Gidiyom’ Paylaşımına Soruşturma

 Üniversitelinin ‘Hoçça Ğalın Ben Gidiyom’ Paylaşımına Soruşturma
Okunuyor Üniversitelinin ‘Hoçça Ğalın Ben Gidiyom’ Paylaşımına Soruşturma

İzmir’de yaşayan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya’nın sosyal medyada paylaştığı bilet fotoğrafının üzerine yazdığı “Hoçça ğalın ben gidiyom” yazısı soruşturma konusu oldu. Yerlikaya, ifade verdi.

İzmir’de yaşayan üniversite öğrencisi Elif Yerlikaya hakkında sosyal medya paylaşımlarından dolayı Türk Ceza Kanunu 301 ve 216’ıncı maddeleri olan “Türkiye Cumhuriyeti Devletini, kurum ve organlarını alenen aşağılama” ve “halkı kin ve düşmanlığa sevk etme” iddiasıyla soruşturma açıldı. Yerlikaya, İzmir Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeye çağırıldı.

Hoçça ğalın ben gidiyom”

Binali Yıldırım’ın yer aldığı söz konusu ‘caps’ internette viral olmuştu.

Gazete Duvar’dan Cihan Başakçıoğlu’nun haberine göre, soruşturma dosyasında Yerlikaya’nın birçok paylaşımı suç unsuru olarak nitelenirken, soruşturmaya konu olan paylaşımlardan biri ise dikkat çekti.

2016-2017 eğitim öğretim yılı açılışı dolayısıyla dönemin Başbakanı Binali Yıldırım, Erzincan’da bir ilkokula yaptığı ziyarette tahtaya “2016-2017 egitim ögretim yılı hayırlı olsun” yazmış, Yıldırım’ın yazısı imla hataları nedeniyle gündem olmuştu. Yine Yıldırım’ın “ğ” kullanıma atfen sosyal medyada yapılan “Hoçça ğalın ben gidiyom” capsleri de paylaşım rekorları kırmıştı.

Olayın üzerinden geçen 5 yılın ardından bu yıl eylül ayında Kıbrıs’a yolculuk yapan Yerlikaya, havaalanında çektiği bir fotoğrafı sosyal medyada paylaşarak üzerine “Hoçça ğalın ben gidiyom” yazdı. Yerlikaya’nın bu paylaşımı da suç kapsamında değerlendirilerek soruşturmaya konu oldu.

“Eve, okuluma polis gönderdiler”

Gazete Duvar’a konuşan üniversite öğrencisi Yerlikaya, soruşturmaya ilişkin şunları söyledi: ‘Sosyal medya paylaşımlarım nedeniyle hakkımda TCK 301 ve 216 ‘ıncı maddelerden soruşturma açıldı. Çok fazla tweet var ve suç teşkil eden hiçbir şey yok. Son dönemde Yurtsuzlar eylemlerine ilişkin paylaştığım tweetler de var. Düşünün ki paylaştığım uçak biletine bile dava açmışlar, üzerine ‘Hoçça ğalın ben ğidiyom’ yazdığım için…’

İfadeye çağırılma aşamasında ise birçok sıkıntı yaşadığını dile getiren Elif Yerlikaya, suçlamaları kabul etmediğini vurguladı. Yerlikaya yaşadığı süreci şu sözlerle anlattı: 

‘Bir ülkenin eski başbakanının imla hataları sonrası sosyal medyada gündem olan ‘Hoçça ğalın ben gidiyom’ yazısını bir fotoğrafın üzerine yazdım diye soruşturma açıldı. İfadeye çağırmak için eve kağıt göndermek yerine daha çok taciz ettiler. Eve, okuluma polis gönderdiler. Bu da yetmezmiş gibi bana ulaşma şansları varken avukatları, ailemi tek tek aradılar. Her şeyi kendilerine tehdit olarak görüyor, her ifadeden rahatsız oluyorlar. Onların gözünde öylesine yazdığım bir tweet bile suç teşkil etti. Nerden, kime dava açsak diye bakıyorlar. Yani açık açık bu ülkede hiç kimse fikrini beyan edemez diyorlar.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle