Mutlaka İzlenmesi Gereken Birbirinden Çarpıcı Politik Filmler

 Mutlaka İzlenmesi Gereken Birbirinden Çarpıcı Politik Filmler
Okunuyor Mutlaka İzlenmesi Gereken Birbirinden Çarpıcı Politik Filmler

Mutlaka izlemeniz gereken birbirinden çarpıcı politik filmleri sizin için derledik. İyi okumalar!

19. The Good Shepherd (2006)

Robert De Niro’nun ikinci yönetmenlik denemesi olan filmin zengin oyuncu kadrosunda De Niro’nun yanında Matt Damon, Angelina Jolie, Alec Baldwin, Joe Pesci ve William Hurt gibi isimler yer alıyor. Film, CIA’in kuruluş sürecinde yaşananları konu ediniyor. 

IMDb: 6,7

18. Syriana (2005)

George Clooney ile Matt Damon’ı buluşturan film, zengin bir Orta Doğu ülkesinde tahta geçmeye hazırlanan liderin ABD yerine Çin ile yakınlaşması üzerine sarsılan politik dengeleri konu ediniyor. 

IMDb: 6,9

17. The Ides of March (2011)

ABD başkan adayı Mike Morris’in kampanyasını yürütmekle görevli olan basın sözcüsü Stephen Myers, seçim günü yaklaştıkça kendini derin bir politik komplonun içerisinde bulur. Filmin yönetmenliğini ünlü aktör George Clooney üstleniyor, oyuncu kadrosunda ise Clooney’nin yanında Ryan Gosling, Philip Seymour Hoffman, Paul Giamatti ve Marisa Tomei gibi isimler yer alıyor.

IMDb: 7,1

16. Wag the Dog (1997)

ABD seçimleri ufukta gözükmüştür. Bir Hollywood yapımcısı ile parti sözcüsü, Başkan adayının kariyerini tehlikeye atan seks kasedini kamuoyuna unutturmak için düzmece bir savaş organize etmeye karar verir.

IMDb: 7,1

15. The Parallax View (1974)

Acar bir gazeteci olan Joseph Frady, bir senatörün uğradığı esrarengiz suikastı araştırırken farklı ülkelerde faaliyet gösteren ve Dünya tarihini şekillendiren olayların arkasında bulunan bir şirketin varlığını keşfeder.

IMDb: 7,1

14. Abluka (2015)

Hapishaneden çıkan Kadir, emniyette çalışan arkadaşının vasıtasıyla bir iş bulur. Siyasi olayların ardından harabeye dönmüş İstanbul sokaklarında çöp toplayıcılığı yaparken aslında istihbarat teşkilatı için muhbir olarak çalışacaktır…

IMDb: 7,2

13. The Crying Game (1992)

İngiliz ordusunda görevli olan asker Jody, IRA militanları tarafından kaçırılır. Jody’nin yanında durup ondan bazı bilgileri almak için görevlendirilen Fergus adlı militan, Jody’e verdiği sözü unutmadan Londra’da yeni bir hayat kurmaya karar verir.  

IMDb: 7,3

12. Enemy of the State (1998)

Amerikan hükümetinde yaşanan bir cinayet olayını tesadüfen kaydeden doğa araştırmacısı Daniel Zavitz, elindeki belgeleri bir gazeteciye götürür. İstihbarat servisi NSA’i peşine takan Zavitz, çember daraldıkça komplonun derinliklerine sürüklenir.

IMDb: 7,3

11. The Death of Stalin (2017)

1953 yılında, Moskova’da otuz yıllık görevinin sonunda hayatını kaybeden Joseph Vissarionovich Stalin, arkasında ne yapacağını bilemez haldeki Bakanlar Kurulu’nu bırakır. Kalabalık oyuncu kadrosuyla dikkat çeken film, kaçırılmaması gereken, zekice bir taşlama.

IMDb: 7,3

10. Three Days of the Condor (1975)

Manhattan’da yaşayan kitap kurdu bir CIA araştırmacısı, tüm çalışma arkadaşlarını öldürülmüş halde bulur ve ne pahasına olursa olsun bu komployu aydınlatmaya karar verir. 

IMDb: 7,4

9. The Hunt for Red October (1990)

1984 yılının Kasım ayında Sovyetler Birliği’nin yetiştirdiği en nitelikli denizaltı kaptanı olan Marko Ramius, emirlere karşı gelerek görünmez denizaltı ile ABD’ye doğru hareket eder. Ajanları arasında Jack Ryan’ın bulunduğu CIA ve ordu mensupları kaptanın amacının savaş mı yoksa barış mı olduğunu anlamaya çalışır. 

IMDb: 7,6

8. Missing (1982)

1973 yılında Şili’deki meydana gelen darbe esnasında ülkede kalan ve izini kaybettiren Amerikalı bir yazar, eşi ve kızı tarafından aranmaya başlar. 

IMDb: 7,7

7. Advise & Consent (1962)

ABD Başkanı tarafından Dışişleri Bakanlığına aday gösterilen Robert Leffingwell, yeterliliğinin anlaşılması için Senato tarafından soruşturmaya tabi tutulur. Soruşturma sonucunda Leffingwell’in geçmişindeki komünizm bağlantıları açığa çıkar, Leffingwell ise suçsuzluğunu ispat etmeye çalışır. İşler iyiden iyiye içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.

IMDb: 7,7

6. The Day of the Jackal (1973)

Cezayir’in bağımsızlık kazanmasının ardından bir grup öfkeli militan, Başkan Charles de Gaulle’ü öldürmesi için ‘Çakal’ kod adlı bir suikastçıyı kiralar.

IMDb: 7,8

5. The Manchurian Candidate (1962)

Kore Savaşı’nda, Çin’in Mançurya bölgesinde esir alınan Amerikan müfrezesinden sağ kurtulan askerlerden Raymond Shaw, müfrezedeki askerlerin hayatını kurtardığı gerekçesiyle madalyaya layık görülür. Shaw’ın madalyayı hak etmediğini düşünen ve kabuslar görmeye başlayan iki asker, durumu çözmeye çalışırken kendilerini derin bir komplonun içerisinde bulurlar.

IMDb: 7,9

4. JFK (1991)

ABD başkanı John F. Kennedy’nin trajik ve tartışmalı bir suikast ile öldürülmesinin ardından ortaya çıkan Lee Harvey Oswald, başkanı öldürdüğünü itiraf eder. Oswald her şeyi tek başına planladığını iddia edince bölge savcısı Jim Garrison işin aslını açığa çıkarmaya karar verir.

IMDb: 8

3. All the President’s Men (1976)

Washington Post gazetesi muhabirleri Bob Woodward ile Carl Bernstein, Richard Nixon’ın da üyeleri arasında bulunduğu Cumhuriyetçi Parti’nin mensuplarının Demokrat Parti’nin merkez binasına sızarak dinleme cihazları yerleştirdiğini keşfeder. 

IMDb: 8

2. Z (1969)

Liberal bir politikacı, suikaste uğrayarak öldürülür. Devletin tüm kurumları bu cinayeti örtbas etmek için seferber olur. Göstermelik bir dava açılır, bu davada görevli olan savcı ise olayı inceledikçe olayın etkisine kapılır ve devletin derinliklerini keşfetmeye başlar.

IMDb: 8,2

1. Das Leben der Anderen (2006)

Doğu Almanya’da, 1984 yılında bir yazarı takip etmekle görevlendirilen bir istihbarat ajanı, takip ettiği yazarın tiyatro oyununda rejime aykırı herhangi bir mesaj bulunmadığını ve soruşturmanın farklı bir amaçla açıldığını fark eder. Yazarın ve sevgilisinin hayatına kapılmaktan geri duramaz ve adama üstü kapalı yardımlarda bulunmaya başlar.

IMDb: 8,4

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle