Kılıçdaroğlu: ‘Sandık Geldiği Andan İtibaren Döviz Düşer’

 Kılıçdaroğlu: ‘Sandık Geldiği Andan İtibaren Döviz Düşer’
Okunuyor Kılıçdaroğlu: ‘Sandık Geldiği Andan İtibaren Döviz Düşer’

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri Ticaret Odası (KTO) ve Kayseri Sanayi Odası’nı (KAYSO) ziyaret etti. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu: İşçisiyle, çiftçisiyle, emeklisiyle, tüccarıyla, sanayicisiyle, ihracatçısıyla, ithalatçısıyla, turizmcisiyle ve emeklisiyle görüşüyorum. Hepsinde aynı kaygı var. ‘Ekonomi nereye gidecek?’ diyorlar. ‘Bu endişeyi nasıl gidereceğiz?’ diye soruyorlar. Görüştüğüm herekse şunu söylüyorum; bizim ülkeyi nasıl kaliteli ve nitelikli yöneteceğimizi görmek istiyorsanız belediye başkanlarımızın uygulamalarına bakın diyorum” diye konuştu.

CHP’li belediyelerin çalışmalarına değinen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Her bir belediye başkanımız kendi bölgesinde bütün engellemelere rağmen başarılı bir performans sergiliyorlar. Biz bu performansı Türkiye genelinde genel yönetim olarak sergilemek istiyoruz. O zaman içlerine biraz su serpiliyor. Çözümsüzlüğün olmadığını, çözümün olduğunu görüyorlar. Biz onlara şunu da söylüyoruz; Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilmedi. Var olan sistem zaten Türkiye’yi bu hale getirdi. O zaman yapmamız gereken geniş bir kucaklaşmayı, geniş bir helalleşmeyi bu topraklarda yapacağız. Belediye başkanı arkadaşlarım şunu çok iyi biliyorlar; önlerine engel çıkarıldığını bizde biliyoruz, onlar da biliyor. Bu engellemelerin bazılarının yasa dışı olduğunu ben de biliyorum, onlar da biliyor ama çok güzel bir şey yapıyorsunuz. Şikayet etmeden o engelleri aşıyorsunuz. Bu davranış şikayete sığınma değil, topluma hizmet yolunda kararlılığınızı gösteriyor. Çok önemli bir adım attığınızın bilmem farkında mısınız? Şikayet etmiyoruz ama engeli aşmasını biliyoruz ve kararlıyız. O zaman bulunduğunuz bölgedeki topluma güven veriyorsunuz. Şikayetin arkasına saklanmak aslında biraz beceriksizliktir ama şikayeti kararlılıkla yıkıp, aşmak ve doğrudan halka ulaşmak bir güven unsurunun pekişmesine yol açıyor. Bu kararlılığı hep birlikte sürdüreceğiz.”

‘Bu yoksuldan kaynak alıp zengine aktaran bütçedir’

2022 yılı bütçesinin dün AK Parti ve MHP’nin oylarıyla kabul edildiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti tarihinin yoksuldan kaynak alıp zengine aktaran bir bütçedir. Bu bütçe 84 milyonun dar bir kesime aktardığı bir bütçedir. En büyük gelir transferini yapan haksız gelir transferini yapan bir bütçedir. Gittiğim yerlerde bazen soruyorlar. ‘Siz olsanız ne yapardınız?’ diyorlar. Anlatayım. Allah’ın izniyle bu ülkeyi yöneteceğiz. Adalet, hak ve hukukla yöneteceğiz. Ayrımcılık yapmayacağız. İlk yapacağımız iş mağdur olan bütün kesimleri dinlemektir. ‘Ben dediğim doğrudur’ anlayışından toplumu uzaklaştıracağız. Bu anlayış olmaz. Benim dediğim değil, bizim dediğimiz doğrudur” şeklinde konuştu.

‘Toplumun yüzde 63’ü iktidara güvenmiyor’

Vatandaşın güveninin kazanılmasının önemli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Bulunduğunuz ilde, belde de vatandaşla aranızda kurduğunuz güven sizin oyunuzu artırır. Güvenin olmadığı bir yerde insanlar kaybeder. Şu anda var olan iktidara toplumun en az yüzde 63’ü hiç güvenmiyor. ‘Yüzde 63’ü nasıl buldunuz’ diyeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde bankalardaki mevduatın yüzde 63’ü döviz. Diğerleri de garibanın Türk lirası, küçük paralar. Bu ne demektir? ‘Biz bu hükümete güvenmiyoruz. Aldığı ekonomik kararlara güvenmiyoruz. Tasarrufumuzu dolar olarak tutuyoruz. Böylece kendimizi güvence altına alıyoruz’ demektir. Bunun unutulmaması lazım” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle