‘Dindar Seçmen’ Araştırması: AKP’ye Destekleri Sürüyor mu?

 ‘Dindar Seçmen’ Araştırması: AKP’ye Destekleri Sürüyor mu?
Okunuyor ‘Dindar Seçmen’ Araştırması: AKP’ye Destekleri Sürüyor mu?

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) “Dindar Seçmen Araştırması”nın sonucunu kamuoyuyla paylaştı.

Fotoğraf: Osman Orsal / Reuters 

1-15 Kasım tarihlerinde yapılan araştırmada 1995 genel seçimlerinde Refah Partisi‘nin aldığı oylar ile 2002 seçimlerinde AKP’nin aldığı oyların dağılımları gözetilerek dindar seçmenin en yoğun yaşadığı bölgeler tespit edildi. 

Bu dağılıma göre; Konya, Kayseri, Yozgat, Sivas, Malatya, Elâzığ, Bingöl, Erzurum, Antep ve Kocaeli ve İstanbul’da dindar seçmenin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde 2 bin 424 kişiyle 8 başlıkta yüz yüze görüşme yapıldı.

Binaet‘in aktardığına göre araştırma, Sünni Türk dindarların, dindarlık düzeyi, seçmenlerin kendilerini ne kadar dindar olarak gördükleri, gündelik hayatlarını ne kadar dini gerekliliklere göre düzenledikleri ve ne sıklıkta namaz kıldıklarına göre kategorileştirildi.

Cumhur ittifakında yüzde 14 kayıp

Araştırmaya göre; dindar seçmenler, genellikle sadece dindar değiller; aynı zamanda milliyetçiler, ataerkiller, kendine özgürlükçüler, pragmatist, ensar olmak istemiyorlar, kayırmacılıktan ve israftan şikayetçiler, CHP başta olmak üzere muhalefete uzak hissediyorlar.

Araştırma sonuçları dindar bölgelerde Cumhur İttifakı kayıplar yaşasa da önemli oranlarda desteğini koruduğunu gösteriyor: 

Cumhur İttifakı bu bölgelerde yüzde 68.1’den 9,6 puanlık bir düşüşle yüzde 58.5’a gerilemiş görünüyor. (yüzde 14 kayıp).

“Koyu dindarlar” desteğini sürdürüyor

Dindarlık yükseldikçe Cumhur İttifakı’na destek belirgin bir şekilde yükseliyor; kendisini ‘koyu dindar’ olarak yüksek tanımlayan kesim arasında destek yüzde 78’i buluyor. Cumhur İttifakı, dindar bölgelerde yaşayan dindar olmayan seçmenlerde ise yüzde 37.4 seviyesinde görülüyor.

Araştırmaya katılanlara “ Cumhurbaşkanı Erdoğan görevini nasıl yapıyor?” diye soruldu. 

Dindar seçmenlerin yüzde 46’aı Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı görevini iyi yaptığını düşünürken, neredeyse üçte ikisi (yüzde 64) “Erdoğan giderse kötü olur” dedi. 

Araştırmaya göre; Erdoğan’a karşı eleştirel olanların da önemli bir kısmı Erdoğan’ın gitmesini istemiyor.

Erdoğan’a destek sürse de uzaklaşma var

Dindar kesim Erdoğan’a desteklerini üst seviyede sürdürüyor olsa da Erdoğan’dan uzaklaşmaya da başlıyorlar. 2018’de Erdoğan’a verilen destek 74.4 olurken Erdoğan’ın bugün dindar kesimden alacağı oy yüzde 62.2 oldu. 

Erdoğan’a destek dindar Türkler arasında yüzde 62.2’yi bulurken, dindar Kürtlerin Erdoğan’a desteği yüzde 46’da kalıyor. 

Erdoğan’dan kopuş da dindarlık düzeyi düştükçe artıyor.

Dindar seçmenlerde eleştirel tutum arttı

Araştırma, dindar seçmenlerde iktidara yönelik eleştirel tutumun yaygınlaştığını gösteriyor. 

Ekonomik sorunlar ve adaletsizlik en belirgin şikâyet konuları arasında yer alıyor.

Dindar seçmen yolsuzluğunun arttığını düşünüyor

Görüşmecilerin yüzde 44’i  ‘AKP’nin son döneminde yolsuzluk arttığını’ düşünüyor. 

Dindar seçmenin yüzde 50’den fazlası ise; ‘hak etmediği oranda yüksek maaşlar alındığını’ belirtiyor.

Gönülden değil çıkar ilişkisi

AKP’nin Türkiye’yi yönettiği dönemde “ülkeyi geliştirdiği”, “özgürleştirdiği”, “terörle mücadele, savunma sanayi ve dış politikada güçlendirdiği” düşünülse de son dönemde “AK Partinin yozlaştığı”, “kadroların gönülden değil çıkar uğruna partide yer aldığı”, “yolsuzluk ve israfın arttığı” ifade ediliyor. 

Dindar seçmenlerin önemli bir kısmı AKP ile kurulan gönül bağının yerini ‘seçeneksizliğe’ bıraktığını belirtiyor. Rahatsızlıklara rağmen AKP’ye desteğin devam etmesinin bir diğer nedeni de muhalefetin yönetim kapasitesine güvensizlik olduğu ifade ediliyor.

Muhalefetin hizmet ve büyüme anlayışından uzaklaşacağı ve zaten kötü durumda olan başlıkları daha da geriye götüreceği düşünülüyor.  Ayrıca dindar kesimde, muhalefetin dini özgürlükler, sosyal politikalar ve yönetim kapasitesi konusunda iktidardan daha kötü olacağına dair kaygılar var.

Araştırma ile ilgili tüm sonuçlar için ????

TEAM Araştırma:Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi (TEAM) 2009 yılından bu yana, tüketici ve seçmen profili araştırmaları alanında çalışmalar yürütüyor. 

Araştırma şirketinin Direktörlüğünü Dr. Ulaş Tol yapıyor. 

Dr. Tol, sivil toplum, etnik kimlik, gençlik, yeni muhafazakârlık gibi araştırma projelerinde ve projelere ait yayınların yazarları arasında yer alıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle