Valilik Açıkladı: Sahte İçki İstanbul’da Bir Ayda 22 Can Aldı!

 Valilik Açıkladı: Sahte İçki İstanbul’da Bir Ayda 22 Can Aldı!
Okunuyor Valilik Açıkladı: Sahte İçki İstanbul’da Bir Ayda 22 Can Aldı!

 İstanbul Valiliği, son bir ayda kent genelinde 11’i yabancı 22 kişinin sahte alkol zehirlenmesinden öldüğünü,  16 kişinin ise durumunun ağır olduğunu duyurdu. 

Son haftalarda sahte içkiden hayatını kaybedenlerin sayısı giderek artıyor .İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada son bir ayda kent genelinde 11’i yabancı 22 kişinin sahte alkol zehirlenmesinden öldüğü, 16 kişinin de durumunun ağır olduğu bilgisi aktarıldı.  Yapılan son kontrol ve denetim faaliyetlerinde yakalanan 12 şüpheliden 4’ü tutuklanırken 2 şüpheli hakkında ‘Adli Kontrol Hükümleri’ uygulandığı ifade edildi.Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizce yapılan tespitlerde;

  • 46 şahsın Sahte Alkol Zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere başvurduğu,22 şahsın (11’i yabancı) hayatını kaybettiği,

  • 16 şahsın (5’i yabancı) ise hayati tehlikelerinin olduğu ve tedavilerinin sürdüğü,

  • 5 şahsın hayati tehlikesinin olmadığı,

  • 3 şahsın ise taburcu edildiği tespit edilmiştir.

Sürdürülen kontrol ve denetim faaliyetlerinde; yakalanan 12 şüpheli şahıstan 4’ü tutuklanmış, 2 şüpheli hakkında Adli Kontrol Hükümleri uygulanmıştır.

“56 operasyon yapıldı”

16 Kasım-16 Aralık 2021 tarihleri arasında İlimizde alkol kaçakçılığının önlenmesiyle ilgili olarak 56 operasyon gerçekleştirilmiştir.Bu operasyonlarda; haklarında işlem yapılan 78 şüphelinin 14’ü tutuklanmış, 17 şüpheli hakkında Adli Kontrol Hükümleri uygulanmıştır.

Yapılan operasyonlarda; 32.978 adet dolu halde alkollü içki şişesi, 27 ton 619 litre alkollü içki, sahte alkol imalatında kullanılan çok sayıda damıtma kazanı, hortum, huni, kapaklama makinesi, kapak ısıtıcı makineler, alkolmetre, etiket, kapak ısıtma makinesi vb. ele geçirilmiştir.

İlimizde sahte alkol imalatı ve alkol zehirlenmesinin önlenmesi konusunda ilgili kurumlarımızın denetimleri yoğun bir şekilde devam etmektedir. Vatandaşlarımızın görme kaybı başta olmak üzere, birçok sağlık sorununa ve can kaybına yol açabilen sahte içkiye yönelik ihbar ve şikayetlerini güvenlik güçlerimize ve “174” Alo Gıda İhbar Hattına bildirmesi önem taşımaktadır.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle