• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kimler İzliyor? Türkiye’deki Psikolojik İçerikli Dizilerle İlgili Yapılan Araştırmanın Önemli Sonuçları

Kimler İzliyor? Türkiye’deki Psikolojik İçerikli Dizilerle İlgili Yapılan Araştırmanın Önemli Sonuçları

 Kimler İzliyor? Türkiye’deki Psikolojik İçerikli Dizilerle İlgili Yapılan Araştırmanın Önemli Sonuçları
Okunuyor Kimler İzliyor? Türkiye’deki Psikolojik İçerikli Dizilerle İlgili Yapılan Araştırmanın Önemli Sonuçları

Estima Araştırma’nın OGM Pictures için yürüttüğü “TV Dizilerinin Toplumsal Sorunlarla Etkileşimi” araştırması Türkiye’de psikolojik içerikli dizilerin toplum üzerindeki olası etkilerini ortaya koydu.

Estima Araştırma’nın OGM Pictures için 2021 yılında yaptığı “TV Dizilerinin Toplumsal Sorunlarla Etkileşimi” araştırmasının sonuçları yayınlandı.

Türkiye’de psikolojik içerikli dizilerin toplum üzerindeki olası etkilerini araştırmayı hedefleyen araştırma sonuçlarına göre her ne kadar televizyon devrinin kapandığı düşünülse de Türkiye’de Türkiye’de her 10 kişiden 9’unun düzenli olarak televizyon izlediği ortaya çıktı.

Televizyon izleyen her 10 kişinin 7’sinin ise dizi izlediği, dizi izleyicilerinin %90’ının ise, ağırlıklı olarak 45-54 yaşları arasındaki ev kadınları olduğu ortaya koyuldu.

Araştırmaya katılanların son bir yılda dikkatle takip ettiği diziler listesinin başında ise gerçek hayat hikayelerinden uyarlanan diziler yer alıyor. %46 ile Kırmızı Oda, %42 ile Masumlar Apartmanı ve %37 ile Camdaki Kız dizileri başı çekiyor.

Araştırma sonuçlarına göre izleyicinin en çok etkilendikleri dizi karakteri de Masumlar Apartmanı’ndan “Safiye” ve Kırmızı Oda’dan “Sadi” oldu.

Bu verilerin yanında araştırma katılımcılardan %65’inin psikoloji odaklı dizileri izleyerek konuyla ilgili bilgi sahibi olmaya çalışması da önemli bir bulgu.

Grubu’na mensup, metropollerde yaşayan, evli kadınlarda ve ev kadınlarda daha baskınolarak ortaya çıkıyor

Psikoloji içerikli dizileri izleyen her 10 izleyiciden 8’inde çocuklarına karşı daha özenli davranma yönünde bir etki yarattığı da belirtiliyor.

Bu dizileri izleyenlerin 26%’sı da sorunlarını gizlemekten / içine atmaktansa, inisiyatif alarak etrafındakilere bahsetmeye başladığını söylüyor. Özellikle metropolde yaşayan kadınların %10’u, bu dizileri izledikten sonra psikolojik destek almaya başladığını açıklıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle