Son Toplantı Yapılacak: Asgari Ücret Bugün Belli Oluyor

 Son Toplantı Yapılacak: Asgari Ücret Bugün Belli Oluyor
Okunuyor Son Toplantı Yapılacak: Asgari Ücret Bugün Belli Oluyor

Yeni asgari ücreti tespit çalışmaları devam ediyor. Gelir vergisi ilk diliminin brüt asgari ücret düzeyine çıkarılması planlanıyor. Asgari ücretle ilgili 4. ve son toplantı bugün saat 11.00’da Çalışma Bakanlığı’nda gerçekleşecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun 2022 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları devam ediyor. 

Yaklaşık 7 milyon kişiyi ilgilendiren ve dolaylı olarak 30 milyona yakın kişiyi etkileyecek olan asgari ücrette zam kararının bugün çıkması bekleniyor.

Asgari ücretle ilgili 4. ve son toplantı bugün saat 11:00’da Çalışma Bakanlığı’nda gerçekleşecek.

Açıklamayı Erdoğan yapacak

Konuya yakın kaynakların Bloomberg’e verdiği bilgiye göre ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücrette artış oranını bugün Cumhurbaşkanlığı’nda açıklayacak.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.

Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle