• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Öğrendikten Sonra Görmezden Gelemeyeceğiniz 2021 Filmlerinde Akıllıca Konumlandırılmış Ayrıntılar

Öğrendikten Sonra Görmezden Gelemeyeceğiniz 2021 Filmlerinde Akıllıca Konumlandırılmış Ayrıntılar

 Öğrendikten Sonra Görmezden Gelemeyeceğiniz 2021 Filmlerinde Akıllıca Konumlandırılmış Ayrıntılar
Okunuyor Öğrendikten Sonra Görmezden Gelemeyeceğiniz 2021 Filmlerinde Akıllıca Konumlandırılmış Ayrıntılar

2021 yılında izleyicilerle buluşan bu filmlerde küçük ayrıntılar ve başka filmlere göndermeler bulunuyor. Eğer siz de film izlerken bulmaca çözercesine en ufak detayları bile kaçırmamak istiyorsanız buyurun sizi böyle alalım. Çünkü bu filmlerdeki detayları da kaçırmamanız gerek!

Not: Bu içerik, BuzzFeed sitesinden çevrildi.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/christopherh…

28. Tom ve Jerry (2021)

IMDb: 5,3

Tom ve Jerry’nin bu sahnesinde, arkadaki reklam panolarında 2019 yapımı Joker filminin bir parodisini görebilirsiniz.

27. Bliss (2021)

IMDb: 5,4

Bu sahnede, Salma Hayek’in karakterinin arkasında gözüken kız bir anda 3 kez daha aynı konumda gözüküyor. Düzenleme hatası sayılabilecek bu sahne bilim kurgu filmlerine gizli bir gönderme de olabilir.

26. Ölüler Ordusu (2021)

IMDb: 5,8

Filmin en başında, araçlar 51. bölgeden ayrılırken gökyüzünde iki tane parlak ışığa sahip cisim açıkça göze çarpıyor. Saniyeler sonra, ise bu cisimler göze batan biçimde hızla uzaklaşıyorlar. Bu sahne, 1987 yapımı Spaceballs filmindeki ‘Ludicrous Speed’ sahnesine göndermede bulunuyor.

Zack Snyder’in yönettiği Ölüler Ordusu’nda, kumarhane kasasının içindeki rafta duran Justice League: Snyder’s Cut da açık bir biçimde göz kırpıyor.

25. Old (2021)

IMDb: 5,8

Filmde bir adaya gelen insanların bu adada dakikalar içerisinde yaşlanmaya başlamasını izliyoruz. Konsepte uygun olarak, jenerikteki yazılar da daha ‘olgun’ bir hâl alıyor.

24. Without Remorse (2021)

IMDb: 5,8

Filmde, Michael B. Jordan’ın karakteri 187 numaralı dolabı kullanıyor. 187 numarası Kaliforniya ceza kanununda cinayet anlamına geliyor. Bu detay, film için önem taşıyor.

23. Şeker Adam’ın Laneti (2021)

IMDb: 5,9

Bu sahnede, Burke, Clive Baker tarafından yazılan Weaveworld kitabını okuyor. Clive Baker aynı zamanda filmin uyarlandığı The Forbidden isimli kısa hikâyenin de yazarı.

22. Venom: Zehirli Öfke 2 (2021)

IMDb: 6,0

Venom: Zehirli Öfke 2 filminin bu sahnesinde gözümüze çarpan ayrıntı, reyondaki dergilerde Stan Lee’nin de bulunduğu.

Venom da Eddie’nin arkasından bu dergiye ulaşmaya çalışıyor.

21. Sansür (2021)

IMDb: 6,0

Sansür filminde, gazetede, 2008 yapımı Ziyaretçiler filmindeki katilin haberi göze çarpıyor.

20. Mortal Kombat (2021)

IMDb: 6,1

Filmde kullanılan dövüş yöntemlerinden birisi, rakibine çelme takıp düşürmektir. Aynı teknik Mortal Kombat  oyununda da oyuncular tarafından sıklıkla kullanılır. Filmde, bu tekniğin kullanılması bilgisayar oyununa bir atıfta bulunur.

Mortal Kombat filminde, kunai adı verilen bu bıçaklar ninjaların en çok kullandığı silahtır.

Hafif, yer kaplamayan ve oldukça kullanışlı olan bu alet, oyunda duvar kazma ve ölçüleme için kullanılıyor. Filmde ise Akrep’in karısı bu bıçağı toprağı kazmak için kullanıyor.

19. Peter Rabbit 2: Kaçak Tavşan (2021)

IMDb: 6,2

Bu sahnede, krom kürede elinde mikrofon tutan bir tavşanın yansımasını görebiliyoruz. Bu detay, filmi çekenlerin aslında tavşanlar olduğu algısını yaratıyor.

18. Korku Seansı 3: Katil Şeytan (2021)

IMDb: 6,3

Korku Seansı 3: Katil Şeytan filminde Rahibin geldiği ev, 1973 yapımı The Exorcist filmindeki ev ile neredeyse aynı! Sokak lambasının şeklini bile benzeten Korku Seansı 3: Katil Şeytan filmi, The Exorcist’e saygı duruşunda bulunuyor.

17. Red Notice (2021)

IMDb: 6,4

Sahnede, Ryan Reynolds’ın canlandığı Nolan’ın botunu görüyoruz. Üzerindeki yazı ise ‘Başaracağız Rose’ yani Titanik (1997) filminin akıllara kazınan repliği! Bu sözleri kullanarak Red Notice, ikonik romantik filme göz kırpıyor.

Red Notice’de, Reynolds’ın karakteri Bali’ye vardığında kendisine bir içki koyuyor.

Şişenin şeklinden bu içkinin Aviation Gin marka olduğu dikkat çekiyor. Bu marka, Reynolds’ın sahibi olduğu içki markası.

16. Godzilla vs. Kong (2021)

IMDb: 6,4

Filmde, Kong’un elinde tuttuğu cismi Godzilla’nın ağzına sokarak onu öldürmesi 1962 yapımı King Kong vs. Godzilla’daki benzer sahneye göndermede bulunuyor. 1962 yapımında King Kong bir ağacı söküp yine Godzilla’nın ağzına bir hamlede bulunarak onu alt ediyordu.

15. Cherry (2021)

IMDb: 6,6

Cherry filminde bulunan bir bankanın camında ‘Bank Fucks America’ yazısı göze çarpıyor. Bu yazı, Amerika’ya siyasi bir göndermede bulunuyor.

14. The Tomorrow War (2021)

IMDb: 6,6

The Tomorrow War, bu sahnede James Bond serisine bir atıfta bulunarak ‘007 Başarılı: %100 Bond’ ifadesine yer veriyor.

13. The Harder They Fall (2021)

IMDb: 6,6

The Harder They Fall isimli western filminde, ‘C. A. Boseman’ yazılı tren gözler önüne seriliyor. Bu tren, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Chadwick Boseman’a atıfta bulunuyor.

12. Black Widow (2021)

IMDb: 6,7

Black Widow filminde, Clint ve Natasha’nın tic-tac-toe oyunlarının yanında 10 gün boyunca saklandıkları havalandırma duvarına kazınmış, Macarca’da ‘can sıkıntısı’ anlamına gelen ‘unalom’ kelimesini görebilirsiniz.

11. Moxie! (2021)

IMDb: 6,7

Filmin bu sahnesinde, tahtada asılı olan ‘Bir önemin yok, pes et’ anlamına gelen ‘You don’t matter give up’ sözü, öğrenciler söz aldıktan sonra cümle sıralaması değişerek ‘Sen önemlisin, pes etme,’ yani  ‘You matter don’t give up’ haline dönüşüyor.

10. Gerçek Kahraman (2021)

IMDb: 7,2

Gerçek Kahraman filminin bu sahnesinde, üzerinde ‘Ürün Yerleştirme’ yazan holografik bir cin şişesi görüyoruz. Bu şişe aslında filmin başrol oyuncusu Ryan Reynolds’ın da sahibi olduğu alkol markası ‘Aviation Gin’ şişesi!

9. The Suicide Squad (2021)

IMDb: 7,3

The Suicide Squad filminde olay örgüsünün bazı bölümlerini detaylandıran 8 dakikalık flashback sahnesi, flashback‘in başından günümüze kadar tam olarak 8 dakika uzunluğunda.

8. In the Heights (2021)

IMDb: 7,4

Usnavi’nin mağazasındaki harita, mağazada satılan ürünler bulunuyor.

7. Ölmek için Zaman Yok (2021)

IMDb: 7,4

Bond serisinin sonuncusu Ölmek için Zaman Yok filminde, Safin, Madeline’in ofisindeki yüksükotu bitkisini fark eder ve yenildiğinde kişiyi öldürecek bir zehir görevi gördüğünü söyler. 2006 yapımı Casino Royale filminde ise digitalis adı verilen zehrin ana maddesi yüksükotuydu.

6. Raya ve Son Ejderha (2021)

IMDb: 7,4

Filmde Raya, Talon’a ilk girdiğinde Moana’nın horozu Hei Hei’in mekanda kafasında Hindistan cevizi kabuğu ile gezdiğini görüyoruz.

5. Cruella (2021)

IMDb: 7,4

Filmdeki otel sahnesinde, Cruella’yı film izlerken görüyoruz. Bu filmde yer alan Tallulah Bankhead, animasyondaki orijinal Cruella De Vil’e bir selam niteliği taşıyor. Cruella’nın karakteri ve kişilik tuhaflıklarının çoğu, gülüşü de dahil olmak üzere Bankhead’in gösterişliliğine dayanıyordu.

4. Luka (2021)

IMDb: 7,5

Bütün Disney animasyonlarında olduğu gibi Luka’da da birçok Disney filmi ayrıntısı gizli. Örneğin bu sahnede neredeyse her Disney Pixar filminde bulunan top gözüküyor.

Bu sahnede ise 2022’de vizyona girmesi planlanan Turning Red isimli animasyona bir gönderme yapılıyor.

‘4 ⭐ Villaggio’ isimli plak ve ‘4 ⭐ Town’ yazılı rozet Turning Red animasyonuna ait bir grup ile ilgili.

Aşağıdaki görselde gördüğümüz Nicolo Pitera ismi ise film için çalışan animasyon çizerlerinden birinin adı.

Luka filminin ayrıntılarından sonuncusu ise ‘Gelsomina’ isimli bot.

Bu isim 1954 yapımı La Strada isimli filme göndermede bulunuyor. Bir başka sahnede ise La Strada filminin afişi Luka ve Alberto’nun arkasında bulunuyor.

3. Shang-Chi ve On Halka Efsanesi (2021)

IMDb: 7,5

Bu sahnede Shang-chi’nın otobüsteki dövüşünü videoya çeken yolcu, 2017 yapımı Spiderman: Eve Dönüş filminde bir sokak satıcısı olarak karşımıza çıkmıştı.

Shang-chi ve On Halka Efsanesi’nin bir diğer sahnesinde ise duvarda asılı olan anahtarlıklarda yazılı isimler dikkatimizi çekiyor.

‘BOS-MAN’ yazan anahtarlık 2020 yılında aramızdan ayrılan ve Kara Panter rolü ile hafızalarımıza kazınan Chadwick Boseman için bir gönderme.

2. Ailem Robotlara Karşı (2021)

IMDb: 7,7

Katie’nin çorabındaki desen tanıdık geldi mi? Bu desen tabii ki Stanley Kubrick’in 1980 yapımı The Shining filmindeki halının deseni!

Ailem Robotlara Karşı’nın bu sahnesinde kameranın 42 dakikalık şarj ömrünün kaldığını görüyoruz.

Bu süre aynı zamanda o sahneden itibaren filmin kalan süresi.

1. Zack Snyder’s Justice League (2021)

IMDb: 8,1

Bu sahnede Lex Luthor, Goût a Diamants markalı şampanyayı ikram ediyor. Bu şampanya 1,2 milyon dolarlık değerinde en pahalı şampanya. Şampanyanın logosu ise Süpermen’in amblemine benziyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle