• Ana Sayfa
  • Haber
  • Erdoğan ‘Kıyaslamayın’ Dedi Ama… Asgari Ücret Dolar Karşısında Neydi, Ne Oldu?

Erdoğan ‘Kıyaslamayın’ Dedi Ama… Asgari Ücret Dolar Karşısında Neydi, Ne Oldu?

 Erdoğan ‘Kıyaslamayın’ Dedi Ama… Asgari Ücret Dolar Karşısında Neydi, Ne Oldu?
Okunuyor Erdoğan ‘Kıyaslamayın’ Dedi Ama… Asgari Ücret Dolar Karşısında Neydi, Ne Oldu?

Bugün yeni asgari ücreti açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Asgari ücreti dolarla kıyaslamak doğru değil’ demişti. Ancak herkes yapılan yüzde 50’lik zamma rağmen asgari ücretin 385 dolardan 275 dolara gerilemesini konuşuyor…

2022’de geçerli olacak asgari ücretin 4 bin 250 TL olacağını açıklayan Erdoğan, yeni ücretin dövizle kıyaslanmaması gerektiğini belirterek şunları söylemişti:

‘Yani, ‘yok geçmişte dolar şuydu ve doların o olduğu dönemden, hesabı dolar üzerinden yaparak şu anda da asgari ücreti tespit etmek gerekir’ gibi yaklaşımlar bir defa bu ülkenin şu andaki çalışan-işveren, bu noktadaki istismarından başka bir şey değildir. Bunlara sormak lazım, sizin geçmişinizde acaba siz, Türk lirasının olduğu bu ülkede dolarla mı çalıştırıyordunuz bu insanları? Veya avro ile mi çalıştırıyordunuz bu insanları? Bu tür spekülatörlüğe gerek yok. Bizim paramız bellidir, o da Türk lirasıdır. Ve biz, Türk liramızı yedirmeyeceğiz. Ve şu anda bazı sıkıntılar var, bu sıkıntıları da evelallah en kısa zamanda aşacağız. Bundan kimsenin endişesi olmasın.’

Erdoğan “spekülatörlüğe gerek yok” dese de 19 yıllık AKP iktidarı döneminde uygulanan asgari ücretlerin dolar karşılıkları epeyce paylaşıldı. ????

O karşılaştırmalardan birini de İYİ Parti’nin ekonomiden sorumlu Başkan Yardımcısı Özcan Kadıoğlu yaptı. 

Kadıoğlu’nun paylaştığı tabloya göre birkaç sene önce 430 dolara kadar çıktığı görülen asgari ücret, 2022’de 275 dolara denk gelecek. Tabii dolar kurunun bu seviyelerde kaldığı varsayılırsa.

Yeni asgari ücretin dolar karşısındaki eriyişi sosyal medyanın da gündemindeydi. ????

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle