• Ana Sayfa
  • Haber
  • Hazine Bakanı Nebati Yeni Ekonomi Modelini Değerlendirdi: ‘Tutmazsa Üzülürüm’

Hazine Bakanı Nebati Yeni Ekonomi Modelini Değerlendirdi: ‘Tutmazsa Üzülürüm’

 Hazine Bakanı Nebati Yeni Ekonomi Modelini Değerlendirdi: ‘Tutmazsa Üzülürüm’
Okunuyor Hazine Bakanı Nebati Yeni Ekonomi Modelini Değerlendirdi: ‘Tutmazsa Üzülürüm’

Kısa bir süre önce göreve başlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tartışılan ‘yeni ekonomi modeli’ denemesi için ‘tutmazsa üzülürüm’ dedi.

Bakan Nebati, HaberTürk’ten Sevilay Yılman’ın sorularını yanıtladı. Nebati, ekonomide denedikleri yeni yaklaşıma “Çin modeli” denmesinin doğru olmadığını belirterek, bunun ‘Türkiye modeli’ olduğunu söyledi.

Nebati, Yılman’ın sorularına şu yanıtları verdi: 

Ekonomide uyguladığınız model tartışılıyor. Çin Modeli diyenler var mesela…

  • Çin kendi modeliyle var olabilir ama bizim modelimiz farklı. Bize özgü bir model. Dün toplantıda bunları anlattım gelen işadamlarına. O yüzden de çok mutlu ayrıldılar. Altyapısını tamamlamış. Çok güçlü bir şekilde bu modeli hayata geçirmek üzere yola çıkıyor Türkiye.

Siz gerçekten bu modelin başarıya ulaşabileceğine inanıyor musunuz?

  • Evet. Tabii ki! Göreceksiniz. Çok hızlı bir şekilde düzelecek ekonomi. Yeter ki bize güvenilsin. Dün toplantıda bankacılar da vardı. “Güvenin, inanının bize” dedim. Faiz artırmayacağız. Bu işi faiz artırmadan da yapabildiğimizi göreceksiniz. Sadece güven.

Faiz indirimi devam edecek mi?

  • Onu bilmem ama artırmama konusunda kesin kararlıyız. Ve bu işi biz oturtacağız Allah’ın izniyle.

Kur artışı bırakılmıştı ama Merkez Bankası birkaç kez müdahale etti. Bu sizin modele uygun mu?

  • Tabii… Çünkü dışarıdan herhangi bir saldırı yok! Çok net olarak söylüyorum. İçeride birkaç manipülatif, spekülatif işlemeler var. Merkez Bankası da onların bu hamlelerine karşı hamle yapıyor.

Peki bu modeliniz ya tutmazsa?

  • Üzülürüm. Çünkü ya kahramanı olacağım çocuklarımın. Ya da boynu bükük bir şekilde eve döneceğim ve onların da boynunu bükmüş olacağım. Ben eve boynu bükük dönemem. Çünkü eğer öyle dönersem bilirim ki sokaktaki vatandaş, Dicle’deki çoban artık benden umudunu kesmiştir. Boynum bükülürse işçilerin artık mutlu olmadığını, patronların benden nefret ettiğini, siyasete ve Türkiye’ye zarar verdiğimi düşünür, üzülürüm.

  • Bakın… Türkiye’ye iyi bir şekilde bakan İslam Ümmeti var. Onlara ya da Güney Amerika’dan gelen ve sizi merak ediyorum diyenlere; “Türkiye diye bir yer varmış. Merak ediyoruz. Recep Tayyip Erdoğan diye bir lider varmış. Görmeye geldik’ diyenlere hayal kırıklığı yaratacak bir duruma gelmek istemem ve bu yüzden de Allah’a sığınırım. Ona göre de elimden gelen her türlü gayreti ortaya koyacağım. Bu işi samimiyetle çözeceğiz Allah’ın izniyle Sevilay Hanım. Yeter ki siz bize güvenin ve arkamızda durun. Düzelecek…

Umarım düzelir Sayın Bakan. Nihayetinde hepimiz bu gemideyiz!

  • Bravo! Öyleyiz işte. Bitersek hep beraber biteceğiz. Kazanırsak hep beraber. Karamsar tablo çizenler var. Hiçbir şekilde bize inanmayanlar. Onlara diyorum ki; “Sen maaş alıyorsun. En fazla neyini kaybedersin? Enflasyonun altında ezilirsin. Ama ben bütün varlığımı kaybederim bu iş düzelmezse eğer. 1000 çalışanımız var. 1000 kişiyle beraber bütün varlığımı kaybederim. Ben babadan görme bir insanım. Babamın bana bıraktıklarını kaybederim. Ben bunu göze alır mıyım Sevilay Hanım? Bu işi ya düzelecek ya düzelecek! Yeter ki bize güvenilsin, inanılsın!

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle