• Ana Sayfa
  • Haber
  • Bulgarlar Akın Etti, Edirne’de Boş Oda Kalmadı: ‘2 Bin Euro Bozdurdum ve Hepsiyle Alışveriş Yapacağız’

Bulgarlar Akın Etti, Edirne’de Boş Oda Kalmadı: ‘2 Bin Euro Bozdurdum ve Hepsiyle Alışveriş Yapacağız’

 Bulgarlar Akın Etti, Edirne’de Boş Oda Kalmadı: ‘2 Bin Euro Bozdurdum ve Hepsiyle Alışveriş Yapacağız’
Okunuyor Bulgarlar Akın Etti, Edirne’de Boş Oda Kalmadı: ‘2 Bin Euro Bozdurdum ve Hepsiyle Alışveriş Yapacağız’

Bulgaristan’dan yeni yıl alışverişi için Edirne’ye akın eden turistler, kentteki otellerde yılbaşına kadar boş yer bırakmadı.

Türkiye’de döviz kurlarının artmasıyla birlikte, Edirne’ye komşu Bulgaristan’dan alışveriş yapmak için gelen turistlerin sayısı her geçen artıyor. Özellikle yılbaşı öncesi alışveriş yapmak için düzenlenen turlar ve özel araçlarıyla kente gelen binlerce Bulgar turist, sokak aralarındaki iş yerleri ve marketlere kadar açık olan hemen her yerden, iğneden ipliğe her şeyi valiz ve torbalarla satın alırken, esnafın da yüzünü güldürdü.

Yılbaşına kadar boş oda yok…

Türkiye Otelciler Birliği Edirne Temsilcisi Gökhan Balta, yoğun bir Bulgar turist akını olduğunu belirterek, kentteki otellerde yılbaşına kadar boş oda kalmadığını söyledi. Balta, ‘Edirne’de otellerde toplam 2 bin 500 yatak sayımız bulunuyor. Bunların tamamı Bulgar turistler tarafından rezerve edilmiş durumda’ dedi.

Otel işletmecisi Mustafa Altunhan ise, ‘Bizim ve diğer otel işletmecisi arkadaşlarımızın yılbaşına kadar otelleri dolu. Edirne’de otellerimiz yüzde 100 dolu. Bulgaristan’dan yılbaşı alışveriş için gelenler çok ve bu yüzden kentte gelip konakladıktan sonra alışverişlerini yaparak ülkelerine dönüyorlar. Benim Bulgaristan’da otellerim var ve orada iş yapıyorum. Orada Bulgar vatandaşlarıyla konuştuğumda, ‘alışverişe gidiyoruz’ diyorlar. Çılgınca alışveriş yaparak bagajlarını dolduruyorlar’ diye konuştu.

‘2 bin euro bozdurdum…’

Bulgaristan’dan özel aracıyla gelen Nazlı Ahmetova ise yılbaşı alışverişi için 2 bin euro bozdurup hepsiyle alışveriş yapacağını söyledi. Ahmetova, ‘Bulgaristan’dan Edirne’ye çok gelen var, lira düştüğü için. Yılbaşı alışverişini tamamen buradan yapıyoruz. Tüm ihtiyaçlarımız alıyoruz. Turlar da düzenleniyor ama biz kendi aracımızla geldik. Ben 2 bin euro bozdurdum ve hepsiyle alışveriş yapacağız. Edirne’de 2 gün kalacağız’ dedi.

Kadir Kalinova da, ‘Fiyat uygun olduğu için her şey satın alıyoruz. Bugün 10 bin liralık alışveriş yapacağız. Hem kendi hem de yakınlarımız için alışveriş yapacağız. Yılbaşı alışverişi için tekrar geleceğiz. Türkiye’de her şey çok güzel’ diye konuştu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle