• Ana Sayfa
  • Sinema
  • 2021 Yılında Yayımlanan ve İzleyene ‘Gerçek Hikâyeler Gibisi Yok!’ Dedirten Birbirinden Başarılı Belgeseller

2021 Yılında Yayımlanan ve İzleyene ‘Gerçek Hikâyeler Gibisi Yok!’ Dedirten Birbirinden Başarılı Belgeseller

 2021 Yılında Yayımlanan ve İzleyene ‘Gerçek Hikâyeler Gibisi Yok!’ Dedirten Birbirinden Başarılı Belgeseller
Okunuyor 2021 Yılında Yayımlanan ve İzleyene ‘Gerçek Hikâyeler Gibisi Yok!’ Dedirten Birbirinden Başarılı Belgeseller

Belgeseller, etkileyici konuları arşiv görüntüleri, röportajlar ve görüntülerle izleyiciye sunuyor. Her biri birbirinden kaliteli olan 2021’in en iyi belgesellerini sizin için derledik. İzleyenlerin belgesel türüne olan bakış açılarını yeniden sorgulatacak bu yapımlar ‘Gerçek hikâyeler gibisi yok!’ dedirtiyor.

Esquire sitesinden çevirdiğimiz listeye buradan ulaşabilirsiniz ???? Keyifli okumalar…

Not: Belgeseller IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. Filmlerin açıklamaları Netflix ve Beyazperde sitesinden alınmıştır.

Kaynak: https://www.esquire.com/entertainment…

21. Audible: Engel Tanımayan Başarı (2021)

IMDb: 5,4

İşitme engelliler lisesine giden ve arkadaşlarının intiharıyla sarsılan bir futbolcu, hem ailesi ve ilişkileriyle uğraşır hem de son mezunlar günü maçına hazırlanır.

20. The Day Sports Stood Still (2021)

IMDb: 5,7

Covid-19 spor endüstrisini nasıl etkiledi? Rudy Gobert’in Covid-19 testi pozitif çıkmasından sonra NBA sezonu kapatıldı. Neredeyse tüm diğer spor liglerinin durdurulmasına neden olan karantina süreci spor endüstrisini durma noktasına getirdi. Belgesel, kaosun tam ortasında olan sporcular ve muhabirlerle röportaj yaparak yaşanılanları izleyiciye aktarıyor.

19. Pray Away (2021)

IMDb: 6,6

Pray Away, eylemlerinin sonuçlarıyla mücadele eden döndürme terapisinin eski liderlerine odaklanıyor. Döndürme terapisinin liderleri ve bir mağdura odaklanılan belgeselde, tedavi olarak adlandırdıkları bu eylemin LGBTQ topluluğuna verdiği yıkıcı izler gözler önüne seriliyor.

18. Kurtlarla Yaşam (2021)

IMDb: 6,7

Kurtlarla Yaşam, soykırımdan kurtulup hayatta kalmak için kurtlar arasında yaşadığını söyleyen bir kadının hayatına odaklanıyor. Kadının anlattıkları insanların dikkatini çeker ancak bir süre sonra anlatılan hikaye şüphelere yol açar. Bu kadının biyografisi doğru mudur yoksa her şey bir yalandan mı ibarettir?

17. Framing Britney Spears (2021)

IMDb: 6,9

Framing Britney Spears, ünlü şarkıcı Britney Spears ile koruyucusu olan babası Jamie Spears arasındaki yasal savaşa odaklanıyor. Britney Spears, 2008 yılından beri banka hesapları dahil her şeyin babası Jamie’nin kontrolünde olduğu muhafazakar bir hayat yaşar. Artık bu duruma bir son vermek isteyen Britney Spears, babasının koruyuculuğundan çıkmak için mahkemeye başvurur. Britney Spears’ın hayatının kontrolünü eline alması konusunda babasıyla savaştığı mahkemede yaşananların anlatıldığı belgeselde, ünlü şarkıcının kariyerine de odaklanılıyor.

16. The First Wave (2021)

IMDb: 6,9

The First Wave, 2019 yılında tüm dünyayı sarsan ve yaşamlarımızda büyük değişimlere neden olan Covid-19’un ilk dalgasında doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarının yaşadıklarını konu alıyor.

15. MLK/FBI (2020)

IMDb: 6,9

Yakın zamanda gizliliği kaldırılan dosyalara dayanan Sam Pollard’ın yankı uyandıran filmi MLK/FBI, ABD hükümetinin Martin Luther King, Jr.’ı gözetlemesi ve tacizini araştırıyor.

14. Pelé (2021)

IMDb: 7,0

Belgeselde, futbol efsanesi Pelé’nin hayatına odaklanılıyor. David Tryhorn ve Ben Nicholas belgesellerinde, dünyaca ünlü futbolcu Pelé’nin kariyer yolculuğunu, kusursuzluk arayışını ve bir efsaneye nasıl dönüştüğünü gözler önüne seriyor. Özel arşiv görüntülerine, Zagallo, Jairzinho ve Rivellino gibi eski takım arkadaşlarıyla yapılan röportajlara yer verilen yapımda, Pelé’nin kariyerinin başlangıcından 1970 yılında kahramana dönüştüğü döneme kadar yaşadıklarına yer veriliyor.

13. Night Stalker: Bir Seri Katili Yakalamak (2021)

IMDb: 7,5

4 bölümden oluşan Netflix yapımı Night Stalker: Bir Seri Katili Yakalamak,  Amerika’nın en tehlikeli seri katillerinden birinin yakalanış hikâyesini anlatıyor. Bir seri katil, yaşlı genç, kadın erkek demeden, farklı ırklardan, sosyo-ekonomik sınıftan birçok insanı öldürür. Dedektifler, Kaliforniya’da yaşamı durma noktasına getiren bu olayın sorumlusunu yakalamak için zamana karşı yarışır. Saldırıya uğrayanlarla yapılan röportajlara, arşiv görüntülerine yer verilen belgeselde, bir seri katilin yakalanıp, adalete teslim edilme süreci gözler önüne seriliyor.

12. Dear Rider (2021)

IMDb: 7,5

Bu belgeselde, bir girişimci olan Jack Burton Carpenter’ın yeni bir spor yaratmak için bir dizi zorluğun üstesinden gelir ve beklenmedik bir şekilde küresel bir kültürel fenomeni başlatır: snowboard…

11. Schumacher (2021)

IMDb: 7,5

Schumacher, Formula 1’de yedi kez Dünya Şampiyonu olan Michael Schumacher’in hayatına odaklanıyor. Araba yarışlarının ikonu olan Michael Schumacher’in kariyer hayatının yanı sıra özel yaşamının da anlatıldığı belgeselde, Schumacher’in ailesi, çocukları ve hem çocukluk hem de hayatının aşkı olan Corinna Schumacher’a da odaklanılıyor.

10. Acasa, My Home (2020)

IMDb: 7,6

Bükreş Deltası’nın vahşi doğasında, dokuz çocuk ve ebeveynleri, kovulana ve büyük şehirdeki hayata adapte olmaya zorlanana kadar 20 yıl boyunca doğayla mükemmel bir uyum içinde yaşadılar.

9. Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain (2021)

IMDb: 7,8

Bu yapım, ünlü şef ve yazar olan Anthony Bourdain’in hayatına odaklanıyor. Hem dünya gezginleri hem de yemek tutkunlarının ilgiyle takip ettiği Anthony Bourdain’in hayatına dair bilinmeyenlerin gözler önüne serildiği belgeselde, arşiv görüntülerine, aile ve arkadaşları ile yapılan röportajlara yer veriliyor.

8. Billie Eilish: The World’s a Little Blurry (2021)

IMDb: 7,8

Billie Eilish: The World’s A Little Blurry, Grammy ödüllü şarkıcı, söz yazarı Billie Eilish’in hayatını gözler önüne seriyor. Billie Eilish’in kariyer hayatının yanı sıra özel yaşamına da yer verilen filmde, Eilish’in 2019 yılında ilk albümünü çıkarırken yaşadıklarına odaklanılıyor.

7. Tiger (2021)

IMDb: 7,8

İki bölümlük mini dizi belgeseli Tiger, golf efsanesi Tiger Woods’un başarı ve skandallarla dolu hayatına odaklanıyor.

6. The Dissident (2020)

IMDb: 7,9

The Dissident, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın cinayetini konu ediniyor. Washington Post muhabiri Cemal Kaşıkçı, İstanbul’da ortadan kaybolur. Bu durum üzerine Kaşıkçı’nın nişanlısı ve dünyanın dört bir yanındaki muhalifler, cinayetin kanıtlarını bir araya getirerek küresel bir örtbası gün yüzüne çıkarır.

5. Summer of Soul (… Or When the Revolution Could Not Be Televised) (2021)

IMDb: 8,2

Belgeselde, 1969 yılında düzenlenen 300 bin kişiden fazla katılımcısı bulunan Harlem Kültür Festivali’nin görüntülerine yer veriliyor. 50 yıl önce çekilen görüntülerin gün yüzüne çıktığı belgeselde, Afrikalı Amerikalı müzik kültürü izleyicilere tanıtılıyor.

4. Denizlerdeki Komplo (2021)

IMDb: 8,2

Okyanus yaşamı konusunda tutkulu olan Ali Tabrizi, insanların deniz canlılarına verdiği zararı gözler önüne seriyor. Tabrizi bu süreçte, küresel boyutta korkunç bir yolsuzluğu ortaya çıkarır.

3. The Rescue (2021)

IMDb: 8,4

The Rescue, 2018’de dünyayı sarsan ve hayranlık uyandıran bir kurtarma hikâyesini izleyiciye sunuyor. Belgesel, Kuzey Tayland’daki su basmış bir mağaranın derinliklerinden 12 çocuk ve koçlarının kurtarma ekipleri tarafından cesurca kurtarılmasını konu alıyor.

2. Formula 1: Drive to Survive (2021)

IMDb: 8,6

Mini belgesel serisi formatında ekrana taşınan Formula 1: Drive to Survive, bol ödüllü Amy ve Senna belgesellerinin yapımcısının imzasını taşıyor. Formula 1’in perde arkasında yaşananların izini süren belgesel dizi, seyirciyi sürücülerin gündelik hayatta karşılaştıkları durumlarla ve yarış pistlerinde yaşadıkları olaylarla buluşturuyor.

1. The Beatles: Get Back (2021)

IMDb: 9,3

The Beatles: Get Back, gelmiş geçmiş en efsanevi müzik gruplarından bir olan The Beatles’ın 1969’un başlarında ve 1970’de gruba ait daha önce hiç görülmemiş görüntülere yer veriyor. Londra’da bir çatı katında gerçekleştirdikleri son canlı performansın da görüntülerinin yer aldığı belgeselde, gruba dair bilinmeyenler gözler önüne seriliyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle