Tuvalet Kağıtlarına Neden Bu Kadar Zam Geldi?

 Tuvalet Kağıtlarına Neden Bu Kadar Zam Geldi?
Okunuyor Tuvalet Kağıtlarına Neden Bu Kadar Zam Geldi?

Vatandaşın cebindeki Türk Lirası tarihinin en değersiz günlerini yaşarken zamların da ardı arkası kesilmiyor. Marketlerdeki etiketler baş döndürücü bir hızda değişirken fiyatları astronomik şekilde artan tuvalet kağıtları dikkat çekiyor. Vatandaşların zam gelir düşüncesiyle fazla fazla almaya çalıştığı tuvalet kağıdındaki bu anormal artışın arkasında ne var?

Son dönemde tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi ürünlerin fiyatlarında yüzde 100’leri bulan artışlar yaşandı.

Peki bu fiyatlar neden artıyor?

Haber Global‘den Gökhan Kam, artışın nedenlerini temizlik ürünleri satan toptancılara sordu. Kam’ın aktardığına göre temizlik ürünleri toptancısı Enver Yiğit, sattığı tüm ürünlere ortalama en az yüzde 70 zam geldiğini söyledi.

Yiğit, ‘24’lü tuvalet kağıdını 45 TL’ye satıyordum şu anda 75 TL’ye satıyorum. Markette daha pahalı. Bir markanın 3 kiloluk endüstriyel kağıt havlusunun kilosu 13 TL’ydi. Şimdi 39 TL + KDV’ diye konuştu. 

Tuvalet kağıdının fabrikada daha pahalıya geldiği için kendisinin de başka bir toptancıdan aldığını anlatan Yiğit, ‘Onlar eski fiyattan almışlardı, o yüzden daha zammı yansıtmamışlardı. Ev tipi kağıt havluyu 37 TL’ye alıyorduk şu anda 70 TL. İki ay önce normal peçete 74 TL’ye geliyordu. Bir sonraki ay 89 TL, yeni ürün istedim 110 TL fiyat verdiler sonra zam geldi dediler 120 TL + KDV istediler.’ dedi.

Gramaj oyunu iddiası

Kağıt ürünlerini kilo bazında sattıklarını belirten Yiğit, ‘Bir markanın 200 yapraklı 3 kilo 700 gram Z tuvalet kağıdı 137 TL. Diğer bir markanın 4 kilo 800 gram olan Z tuvalet kağıdı da 137 TL. İlk marka gramajdan çalıyor’ ifadelerini kullandı.

‘Dükkanı kapatsaydım kârdaydım’

‘Bu dönemde dükkanı kapatsak kar etmiştik’ diyen Yiğit, ‘İçeride 2 bin TL malın varsa 4 bin TL olmuştu. Dükkan açık olduğu için bütün malını satıyorsunuz ve bulunan malımız erimiş durumda. 2 bin liralık malımız şu anda bin 400 TL.’ şeklinde konuştu.

Her gün mal aldığı firmalardan zam mesajlarının geldiğini söyleyen Yiğit, zam gelen ürünlerinin bazılarını şöyle sıraladı: ‘Bardakçıdan her gün 5, 10, 20 TL zam geldi mesajı geliyor. 170 TL’ye sattığımız bardağı şimdi 250 TL’ye alıyoruz. Arap sabunun kilosu 80 TL’ydi şimdi 210 TL. Bulaşık jeli 500 TL’ye geliyor 550 TL’ye satıyoruz.’

‘Üretilen malların çoğu yurt dışına gidiyor’

Yiğit, ‘Şu anda toptancı bitti. Zamlardan önce dükkanına kilit vuran adam şimdi yüzde 100 hatta 200 kazanırdı. Çorba kasesi 80 TL’ydi. Şu anda 400 TL. Üretilen malların çoğu yurt dışına gidiyor. Ürünü Almanya’ya 50 Euro’ya satıyorlar burada da aynı fiyatı istiyorlar. Biz Almanya fiyatlarıyla ürün alıyoruz’ dedi.

“5 firmadan 5 farklı fiyat”

Dolar kuru çok yükseldiğinden bir dönem firmaların çoğu siparişleri iptal ettiğini anlatan toptan temizlik ürünleri satan İsa Tunç ise ‘3 katlı 32’li tuvalet kağıdının bize geliş fiyatı 112 TL. Bizim satış fiyatımızda KDV dahil 151 TL. Önceden aynı ürünün bize gelişi 60 TL’ydi. Sanayi tipi tuvalet kağıtları 3, 4 ve 5 kiloluk olarak gelir. Onlar kiloyla satılıyor. Kilosunu 14 TL’ye bize geliyordu. Şimdi aynı malı 5 farklı firmadan farklı fiyatlara alıyorum. Kilo fiyatları 20 TL’den başlıyor 25 TL’ye kadar çıkıyor.’ dedi.

“Zam gelir diye ürün vermiyorlar”

Tuvalet kağıtları ve kağıt havluların gelen zamlardan en çok etkilenen ürünler arasında olduğunu aktaran toptancı Mehmet Akın, “Markaya göre fiyatlar değişiyor. Bir tanesi 35 TL’ydi 40 TL, bir başkası 45 TL’ydi 50 TL, 65 TL olan markada 75 TL oldu.’ diyor.

‘Mal bulamadığımız olmuyor ama 100 koli istiyorsunuz 10 koli geliyor’ diyen Akın, ‘Ürün ellerinde var. Ancak zam gelir diye vermiyorlar. Stok yapıyorlar. Kağıt kolinin 10 tanesi 50 TL’ydi şimdi 175 TL. Fabrikalar elimizde yok diyor’ dedi.

“Kağıt hammaddesine çok fazla zam geldi”

Önceden 32’li tuvalet kağıdını 32 TL’ye sattığını belirten bir başka toptan temizlik ürünleri satışı yapan kişi Nuri Saygılı ise, ‘Tanesi 1 TL’ye geliyordu. Şimdi 32’li olanlar 44 TL oldu. Tuvalet kağıtlarına en az yüzde 20 zam geldi. Markalarına göre fiyatlarda değişiklik oluyor. 40 TL’den 100 TL’ye kadar var. Kağıt hammaddesine çok fazla zam geldi.’ ifadelerini kullandı.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle