• Ana Sayfa
  • Haber
  • İstanbul’da Ekmeğe Yine Zam: Bazı Fırınlar Ekmeği 3.5 Liradan Satmaya Başladı

İstanbul’da Ekmeğe Yine Zam: Bazı Fırınlar Ekmeği 3.5 Liradan Satmaya Başladı

 İstanbul’da Ekmeğe Yine Zam: Bazı Fırınlar Ekmeği 3.5 Liradan Satmaya Başladı
Okunuyor İstanbul’da Ekmeğe Yine Zam: Bazı Fırınlar Ekmeği 3.5 Liradan Satmaya Başladı

İstanbul Ticaret Odası kararıyla 230 gram ekmeğin fiyatı geçen ay 2.5 TL yapılmıştı. Ancak ekmeğe zam gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta gramajı 210’a düşürülüp 3 liraya satılan ekmeğe yine zam geldi. Kentte birçok fırın  ekmeği 3,5 liraya satmaya başladı.

İstanbul Fırıncılar Odası’nın İstanbul’da ekmek fiyatlarının 2 TL’den 2.5 TL’ye çıkmasını öngören ağustos ayındaki zam talebi, İstanbul Ticaret Odası’nca (İTO) 10 Kasım’da kabul edildi. Kararın üzerinden 1 ay bile geçmemesine rağmen birçok fırın ekmeğe zam yaptı. Geçtiğimiz hafta gramajı 210’a düşürülüp 3 liraya satılan ekmek, yeni bir zamla 3.5 TL’den satılmaya başlandı. 

Ekmeğin 3.5 liradan satıldığı ilçeler arasında Kadıköy ve Ataşehir de bulunuyor. Fırıncılar ise ekmeğe artan girdi maliyetlerinden dolayı zam yaptıklarını belirtti.

“Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor”

Ataşehir’de fırın işleten Alper Sandıkçı girdi maliyetlerinin çok yüksek olmasından dolayı zam yaptıklarını belirterek, ‘Bizim için bu fiyatlar da ilerde çok ucuz olacak. Fiyatların artması bizi olumsuz etkiliyor. Hem vatandaşa karşı mahcubiyet yaşıyoruz. Bu durumun en mağdurları bizleriz. Un maliyetleri 1 yıl içerisinde yüzde 300 arttı. Yılbaşından sonra fiyatlar artarsa 4-5 lira olabilir. Bu şartlarda giderse birçok fırıncı yakında olmayacak’ dedi. 

Kadıköy’de fırın işleten Vedat Yılmaz ise ‘Geçen sene 106 liraya aldığım un bu sene 320 lira. Artık un fiyatları 2 ayda bir artıyor. Şu anda ekmeğin 5-6 lira olması gerekiyor. Maalesef müşteriler haklı olarak çok tepki gösteriyor. Elimizde değil artık üretim yapamama durumuna geldik’ diye konuştu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle