• Ana Sayfa
  • Haber
  • Rektör Naci İnci Şikayetçi Olmuştu: 14 Boğaziçiliye Hapis İstemi

Rektör Naci İnci Şikayetçi Olmuştu: 14 Boğaziçiliye Hapis İstemi

 Rektör Naci İnci Şikayetçi Olmuştu: 14 Boğaziçiliye Hapis İstemi
Okunuyor Rektör Naci İnci Şikayetçi Olmuştu: 14 Boğaziçiliye Hapis İstemi

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör atamalarına karşı protestolarda gözaltına alınıp tutuklanan Berke Gök ve Perit Özen’in de aralarında olduğu 14 öğrenci hakkındaki iddianame tamamlandı. Öğrenciler hakkında dört farklı suçlama ile değişen oranlarda hapis cezası istendi. İlk duruşma, 7 Ocak 2022 tarihinde yapılacak.

Fotoğraf: Ümit Bektaş / Reuters

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yapılan atamaları protesto etmek için 4 Ekim 2021 tarihinde, kampüste gerçekleştirdikleri eylem sırasında gözaltına alınan öğrencilerden ikisi, Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen 6 Ekim’de tutuklanmıştı. 

Öğrenciler hakkındaki iddianameyi kabul eden Asliye Ceza Mahkemesi, tutuklu Gök ve Özen’in tutukluluklarının sürdürülmesine karar verdi.

Rektör İnci, “Öğrenciler çıkışı engelledi” diye şikayetçi oldu

ANKA’dan Gaye Şeyma Can’ın haberine göre, hazırlanan iddianamede Melih Bulu‘nun yerine atanan Rektör Naci İnci, makam şoförü ve 2 güvenlik görevlisi şikayetçi olarak yer aldı. 

İnci şikâyet dilekçesinde, çıkış yaptığı sırada 14 öğrencinin de bulunduğu grubun makam aracının önünü keserek engel olduklarını uyarılara rağmen bu eylemlerini sürdürdüklerini iddia etti.

Şikâyet dilekçesinde, öğrenci Enis Berke Gök‘ün, içerisinde Rektör İnci’nin içinde bulunduğu makam aracının üzerine çıkarak elleriyle siyasi içerikli işaretler yaptığı, zıplayarak araca zarar verdiği öne sürüldü.

Öğrenci Caner Perit Özen‘in ise Ersin Berke Gök’ü aracın üzerinden indirmeye çalışan güvenlik görevlisi Faruk K.’nin boynunu sıkarak sürüklediği iddia edildi.

14 öğrencinin hapsi istendi

İddianamede, 6 Ekim’den bu yana tutuklu bulunan Ersin Berke Gök ile Caner Perit Özen’in de aralarında bulunduğu toplamda 14 öğrenci hakkında; ‘Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’‘Kişiyi, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle birden fazla kişiyle hürriyetinden yoksun kılma’‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kara ulaşım araçlarını kaçırma veya alıkoyma’ suçlarından farklı oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep edildi.

İddianameyi kabul eden İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi, ilk duruşma için 7 Ocak 2022 tarihini belirledi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle