• Ana Sayfa
  • Sinema
  • Hollywood’un Altın Çağında Ünlü Yıldızların Uymak Zorunda Kaldıklarına İnanamayacağınız 21 Kural

Hollywood’un Altın Çağında Ünlü Yıldızların Uymak Zorunda Kaldıklarına İnanamayacağınız 21 Kural

 Hollywood’un Altın Çağında Ünlü Yıldızların Uymak Zorunda Kaldıklarına İnanamayacağınız 21 Kural
Okunuyor Hollywood’un Altın Çağında Ünlü Yıldızların Uymak Zorunda Kaldıklarına İnanamayacağınız 21 Kural

1920’lerden 60’lara kadar ‘Hollywood’un Altın Çağı’ olarak adlandırılmış dönem güzel ve yakışıklı oyuncularıyla dışarıdan şatafatlı görünse de aslında yıldızların uymak zorunda olduğu ağır sözleşmeler ve kurallar vardı. Kılık kıyafetlerinden isimlerine, çalışma saatlerinden doğum kararlarına birçok haklarını kısıtlayan bu kuralları okuduğunuzda epey şaşıracaksınız! ????

1. Eski Hollywood oyuncuların hayati kararları tamamen sözleşme imzaladıkları şirketlerin eline bırakılıyordu.

Ayrıca şirketler oldukça uzun sözleşmeleri zorunlu kılmıştı, o dönem bilinen en kısa sözleşme ‘Rüzgar Gibi Geçti’ filminde oynayan Olivia de Havilland’ın 7 yıllık sözleşmesiydi.

2. Oynayacakları rolleri seçme hakları bile olmayan oyuncular eğer bir yapımda oynamayı reddederlerse ceza olarak sektörden bir süre uzak bırakılıyorlardı…

3. Ünlülerin sahne isimleri ve mahlaslar kullanmalarına bizler de alışkınız ancak Hollywood yıldızlarının bu konuda ajanslarına karşı çıkma şansı yoktu!

Marilyn Monroe, Rita Hayworth, Joan Crawford, Judy Garland… 

Hepsi aslında sahne isimleri!

4. Şirketler ayrıca oyunculara çocuk gibi davranan, her hareketlerini takip edip bildiren asistan ve menajerler atıyorlardı.

5. Halkın görmek istediği imaja sahip olmaları da zorunlu tutuluyordu. Örneğin vücut hatlarıyla ünlenen Marilyn Monroe sütyenine bilye dolduruyordu.

6. Ünlü oyuncu Katharine Hepburn etek giymeyi sevmediği için günlük hayatında hep kot pantolon giyiyordu. Bir çekim sırasında etek giymesi için giyinme odasından pantolonu alındığında set alanına iç çamaşırlarıyla gitmişti.

7. Oyuncuların kilo almaları sözleşmeler gereği yasaklanmıştı. Eğer bir oyuncu kilo aldıysa zorunlu olarak ağır bir diyete başlatılıyordu.

8. Greta Garbo diyet için üç hafta boyunca sadece ıspanak yemiş, Marlene Dietrich ise sadece kraker yiyerek domates suyu içmişti.

9. O dönem şirketler için oyuncuların sağlığı önemli değildi, günlerce uyumadan çalışmak zorunda bırakılıyorlardı.

‘Rüzgar Gibi Geçti’ filmi için Vivien Leigh 125 gün boyunca haftanın 6 günü 16 saat çalışmıştı!

10. Ayrıca çekimler sırasında izin almaları sağlık nedenleriyle bile olsa yasaktı, hasta olmanın cezası oyuncudan kesiliyordu.

11. Mesela oyuncu Judy Garland hastalandığı için çekimler ertelendiğinde yapım şirketi kendisine 100 bin dolar ceza kesmişti!

12. O dönem çocuk oyuncular da yetişkin oyuncularla aynı zorlu kurallara ve çalışma şartlarına uymak zorunda bırakılıyorlardı.

Hollywood’un ilk çocuk yıldızı Shirley Temple otobiyografisine ‘Zaman nakittir, boşa harcanan zaman harcanmış para demektir’ yazmıştır.

13. Eski Hollywood yıldızları sürekli hakaretler duymaya alışmışlardı.

Hatta genç yıldız Judy Garland kilo aldığında şirketinin patronları kendisine ‘örgü saçlı şişko domuz’ diye seslenmiş!

14. 1938 yılında yer aldıkları yapımlar başarıya ulaşmayan Katharine Hepburn ve Joan Crawford gibi bazı kadın oyuncular ‘gişelerin zehri’ olarak adlandırılmış.

15. Güzel oyuncu Carole Lombard ünlü bir ajansla ilk görüşmesine gittiğinde saçlarının fazla beyaz olduğunu ve telekızlara benzediğini söylemişler.

16. O dönem kadın oyuncuların çocuk doğurmasının halk arasındaki itibarlarına zarar verdiği ve insanlara ‘çekici gelmediği’ düşünülüyordu.

Hatta bu yüzden gizli doğum yapan oyuncular vardı!

17. Örneğin Loretta Young ajansında çalışanların yardımıyla hamileliğini saklamıştı. Gizlice doğum yaptıktan sonra sanki evlat ediniyormuş gibi basına yansıtılmıştı.

18. Erkek oyuncuların ise çekimler sırasında uymaları gereken belli başlı ‘ahlak’ kuralları vardı ve her daim centilmence davranmaları bekleniyordu.

19. Sorunlu evlilik ya da boşanma vakaları, kadınlara karşı kaba davranışlar sergilemeleri veya illegal işlere karışmaları, erkek oyuncuların kariyerlerine ciddi hasar verebiliyordu.

20. Hollywood’da oyuncuların 3 saniyeden fazla öpüşmesini yasaklayan ‘Hays Kuralları’ 1934-1968 arasında uygulanmıştı.

21. Bu kurallar aynı zamanda sevişme sahnelerinde kadınların tek ayaklarının yere değmesini zorunlu kılıyordu.

Sizi en çok şaşırtan hangisi oldu? Yorumlarda buluşalım!

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle