• Ana Sayfa
  • Haber
  • Asgari Ücret Toplantısı Sona Erdi: İşçi ve İşverenin Talebi Belli Oldu

Asgari Ücret Toplantısı Sona Erdi: İşçi ve İşverenin Talebi Belli Oldu

 Asgari Ücret Toplantısı Sona Erdi: İşçi ve İşverenin Talebi Belli Oldu
Okunuyor Asgari Ücret Toplantısı Sona Erdi: İşçi ve İşverenin Talebi Belli Oldu

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammında üçüncü toplantı sona erdi. TİSK ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, işçi ve işveren tarafı taleplerini paylaştı. TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Nazmi Irgat ‘İşveren kesimi ile uzlaşmazlıklarımızı gideremedik’ dedi.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2022’de geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında bugün üçüncü toplantısı sona erdi.

Hangi rakamlar talep edildi?

Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, toplantı sonrası yaptığı açıklamada ‘Yaptığımız hesapta Hacettepe tarafından verilen parametrelere rakamları karşılaştırdık. Bu rakamlara göre, 2 bin 979 lira ile 3 bin 567 lira arasında eski formüle göre değişiyor.

TİSK bu rakamı 3 bin 100 lira olarak daha uygun buluyor. 3 bin 567 liraya Türk-İş diyor ki ben daha farklı besin kaynaklarını tercih ederim diyerek bu rakam da 3 bin 900’ün altına düşmez diyor. Bugün için net bir tarih henüz belirleyemedik’ dedi.

“Biz TÜİK’i esas alıyoruz”

TİSK’in Genel Sekreteri Akansel Koç ise, ‘Enflasyona karşı çalışanlarımızı koruyacağız. TÜİK’in açıkladığı bütün rakamlar bizim için geçerli. Farklı enflasyon rakamları açıklayan kuruluşlar var ama biz TÜİK’i esas alıyoruz’ diye konuştu.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle