• Ana Sayfa
  • Haber
  • Bingöl’de Neler Oluyor? Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu’nda Yaşanan Taciz, İntihar ve Güvenlik Sorununun Detayları

Bingöl’de Neler Oluyor? Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu’nda Yaşanan Taciz, İntihar ve Güvenlik Sorununun Detayları

 Bingöl’de Neler Oluyor? Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu’nda Yaşanan Taciz, İntihar ve Güvenlik Sorununun Detayları
Okunuyor Bingöl’de Neler Oluyor? Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu’nda Yaşanan Taciz, İntihar ve Güvenlik Sorununun Detayları

Bingöl’de Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu’nda erkeklerin girdiğini ve tacize uğradıklarını öne süren öğrenciler, geçtiğimiz günlerde eylem düzenledi. Yurtta intihar olayının da yaşandığını belirten öğrenciler güvende olmadıklarını belirtti. 

Tüm detaylar içeriğimizde;

Üniversitelerin açılmasıyla birlikte yurtlarda yaşanan krizleri ve öğrencilerin başlattığı isyanları sizlerle daha önce paylaşmıştık.

Önceki gün de Bingöl’ün Simani Mahallesi’nde bulunan öğrenci Pir Ali Kız Öğrenci Yurdu’nda kimliği belirlenemeyen bir erkeğin yurdun üçüncü katına çıkarak kadın öğrencileri taciz etmesi gündem olmuştu. Öğrenciler yurt bahçesinde toplanarak protesto eylemi gerçekleştirmişti.

Çok sayıda polisin sevk edildiği protesto eylemi, yönetiminin öğrencilere sorunların çözüleceği sözü vermesi ile son bulmuştu.

Öğrenciler yaptıkları açıklamada ise “Son zamanlarda yaşanan intihar, bıçaklanma, taciz gibi akılalmaz olaylarla karşı karşıya can güvenliğimiz yok. Gece uyurken kapılarımıza arkadan destek vererek kendimizi korumaya çalışıyoruz. Kimse yardım etmiyor. Güvenlik yetersiz ve umursamaz. Endişe duyuyoruz. Devletimizden bizi korumalarını talep ediyoruz” dedi.

Bingöl Üniversitesi Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik 1’inci sınıf öğrencisi Diyarbakır nüfusuna kayıtlı 20 yaşındaki Ş.T isimli gencin de gece yarısı not bırakarak yurdun dördüncü katından atlayıp intihar ettiği öğrenildi.

Birçok öğrencide korku ve psikolojik sorunlar ortaya çıktığını dile getiren öğrenciler, birkaç gün önce bir öğrencinin ‘Bana vahiy geldi, sizi öldürmem vahiy edildi’ diyerek odaları dolaştığını ve yönetime bildirdiklerinde de “Rüya görmüşsünüzdür” cevabını aldıklarını belirtti.

Yurtta güvende olmadıklarını söyleyen öğrenciler de kendilerince kapıların arkasına sandalye koyarak güvenlik önlemleri aldı.

“Sesinizi çıkarmayın kimseye söylerseniz sizi yurttan atarım’ diyerek öğrencileri tehdit ettiği söylenen yurt yönetiminin polis ve uzmanların yurda girip kız arkadaşlarıyla görüşmelerine izin verdiği de aktarıldı.

Bakalım bu büyük sorunlar nasıl çözüme kavuşacak?

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle