• Ana Sayfa
  • Haber
  • Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: ‘Konut Fiyatları Yüzde 50 Artacak’

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: ‘Konut Fiyatları Yüzde 50 Artacak’

 Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: ‘Konut Fiyatları Yüzde 50 Artacak’
Okunuyor Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı: ‘Konut Fiyatları Yüzde 50 Artacak’

İnşaat malzemelerinin fiyatının pandemide yüzde 100’ün üzerinde arttığına dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren “Maliyet artışlarına bir formül bulunamazsa korkarım ki gelecek sene konut satış fiyatları, bu seneye göre en az yüzde 50-60 daha pahalı olacaktır” dedi.

Türkiye gazetesinden Fırat Aydoğmuş’un haberine göre, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, inşaat malzemesi fiyatlarının pandeminin başından ekim ayının sonuna kadar yüzde 100’den fazla arttığını söyledi. 

Eren, konut üreticisi müteahhitlerin maliyetleri fiyatlarına yansıtmak veya kârlarından fedakârlık ederek satabilecekleri konut fiyatları oluşturmak konusunda ikilemde olduklarını söyledi. 

Müteahhitlerin konut fiyatlarını maliyetler oranında yükselttiğinde, vatandaşın alım potansiyelinin düştüğünü belirten Eren “Bu zorluk, geçtiğimiz yıldan bu yana işleri yavaşlatmak ve yeni projelere başlayamamak şeklinde bir sorun hâline gelmiş durumda. Yeni konut veya uygun maliyetli konutlar pazara verilemediği için konut fiyatlarının hem alış hem de kiralama fiyatları spekülasyon seviyesinde, toplumu rahatsız eden boyutlara gelmiş durumda” dedi.

“Kamu arazileri ucuz fiyatlarla müteahhitlere verilsin”

Eren ucuz konut için şu teklifte bulundu: 

‘Devletin pazara ucuz konut verilebilmesi konusunda sağlayacağı en büyük destek, devletin mülkiyetindeki arazileri arsa hâlinde daha ucuz fiyatlarla inşaat sektörüne vermekten geçer. Maalesef büyük şehirlerimizde arsa maliyetleri, inşaat yapım maliyetlerinden daha yüksek. Maliyet artışlarına bir formül bulunamazsa korkarım ki gelecek sene konut satış fiyatları, bu seneye göre en az yüzde 50-60 daha pahalı olacaktır.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle