• Ana Sayfa
 • Sinema
 • Bir Liste de John Waters’tan! İşte İkonik Yönetmene Göre 2021’in En İyi Filmleri

Bir Liste de John Waters’tan! İşte İkonik Yönetmene Göre 2021’in En İyi Filmleri

 Bir Liste de John Waters’tan! İşte İkonik Yönetmene Göre 2021’in En İyi Filmleri
Okunuyor Bir Liste de John Waters’tan! İşte İkonik Yönetmene Göre 2021’in En İyi Filmleri

Cahiers du Cinéma ve Sight and Sound dergilerinin ardından bir en iyi filmler listesi de John Waters’tan geldi. ‘Pink Flamingos’, ‘Cry-Baby’, ‘Female Trouble’ gibi filmlerde imzası olan ikonik yönetmene göre 2021’in en iyi filmleri şöyle: 

Not 1: Film açıklamalarında Beyazperde’den faydalanılmıştır.

Not 2: İçeriğimizde John Waters’ın sıralaması sondan başa doğru yer almaktadır. 

Kaynak: https://www.artforum.com/print/202110…

10. The Onania Club – Tom Six

 • IMDb: 7.4

Hanna, Onania Kulübü adlı bir gruba gizlice katılır. Güçlü, zengin ve beyaz L.A. kadınlarının yer aldığı bu kulüpte işler biraz farklıdır. Kadınlar, başkalarının sefaletinden tahrik olup zevk almaktadır. Hanna, umduğundan çok daha fazla sefaletle karşılaşır ve bu süreçte değer verdiği her şeyi kaybeder.

9. Saint-Narcisse – Bruce LaBruce

 • IMDb: 5.3

Birkaç yıldır annesinin öldüğünü düşünen bir adam, annesinin hayatta ve sağlıklı olabileceğini anladığında onu bulmak için bir arayışa girer. Annesini bulmak için çıktığı yolculuk onu, annesinin gizemli bir kadınla birlikte yaşadığı şehirden uzakta bulunan ormandaki ücra bir kulübeye götürür.

8. The Tragedy of Macbeth – Joel Coen

 • IMDb: 7.4

Macbeth, üç kahin tarafından, İskoçya’nın kralı olacağına ikna edilen bir İskoç lorduna odaklanıyor. Bir İskoç lordu ile iletişim kuran üç kahin, ona İskoç kralı olacağını söyler. Bunun üzerine lord ve onun hırslı eşi, tacı ele geçirmek için harekete geçer.

7. Red Rocket – Sean Baker

 • IMDb: 7.6

Los Angelas’ta yaşayan Mikey Saber, eski bir porno yıldızıdır. Artık kendisine yeni bir hayat kurmak isteyen Mikey, memleketi Teksas’a dönmeye karar verir. Ancak Teksas’ta yaşadığı kasabaya geri dönmesi, bölge sakinlerinin tepkisine neden olur çünkü kimse onun geri dönmesini istememektedir.

6. Mandibles – Quentin Dupieux

 • IMDb: 6.6

Mandibules, dev bir sinek bulan iki arkadaşın hikâyesini konu ediyor. İki yakın arkadaş, arabalarının bagajında daha önce hiç görmedikleri bir şey bulur. Bagajlarında dev bir sinek vardır. Gördükleri şey karşısında önce korkan ikili, daha sonra bunu bir fırsata çevirmeye karar verir. Dev sineği evcilleştirmeyi planlayan arkadaşlar, bu sayede bolca para kazanacaklarını düşünür.

5. The Most Beautiful Boy in the World – Kristina Lindström ve Kristian Petri

 • IMDb: 6.8

The Most Beautiful Boy in the World, genç yaşta büyük bir şöhrete sahip olmanın etkilerini gözler önüne seriyor. Björn Andresen henüz 16 yaşındayken Venedik’te Ölüm filminde canlandırdığı Tadzio karakteri ile büyük bir şöhrete kavuştu. Belgeselde, yönetmen Luchino Visconti’nin ‘dünyanın en güzel çocuğu’ olarak adlandırdığı Andresen, aradan geçen elli yılın ardından şöhretin etkilerini yeniden inceliyor.

4. France – Bruno Dumont

 • IMDb: 5.7

Ünlü bir televizyon yıldızı ve gazeteci olan France de Meurs, hem kişisel hem de profesyonel olarak düşüşüne yol açan bir olaylar sarmalının içindedir. Bu durumu ardında bırakmak isteyen France de Meurs, çok çalışarak hatalarından arınır ve eski yaşamına geri döner. Ancak bu sefer farklı sorunlalar karşılaşır.

3. Vortex – Gaspar Noé

 • IMDb: 7.6

2021 Cannes Film Festivali’nin Cannes Première bölümünde gösterilen Vortex, yaşlı bir çiftin son günlerini konu ediyor.

2. Summer of Soul (…Or, When the Revolution Could Not Be Televised) – Ahmir “Questlove” Thompson

 • IMDb: 8.2

Belgeselde, 1969 yılında düzenlenen 300 bin kişiden fazla katılımcısı bulunan Harlem Kültür Festivali’nin görüntülerine yer veriliyor. 50 yıl önce çekilen görüntülerin gün yüzüne çıktığı belgeselde, Afrikalı Amerikalı müzik kültürü izleyicilere tanıtılıyor.

1. Annette – Leos Carax

 • IMDb: 6.4

Annette, dünyaca ünlü bir soprano ve onun stand-up komedyeni olan eşinin hikâyesini konu ediyor. Henry, sert bir mizah anlayışına sahip bir stand-up komedyenidir. Ann ise dünyaca ünlü bir soprano. Tutku dolu olan çiftin hayatı, çocukları Annette’in doğumuyla alt üst olur. Annette, kimsenin hayal edemeyeceği bir kadere sahiptir ve bu durum Henry ve Ann’in hayatlarının değişmesine neden olur.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle