• Ana Sayfa
  • Haber
  • Yemeksepeti, Bazı Gazetecilere Suç Duyurusunda Bulununca Hackerlar 20 Bin Kişinin Daha Verilerini Paylaştı

Yemeksepeti, Bazı Gazetecilere Suç Duyurusunda Bulununca Hackerlar 20 Bin Kişinin Daha Verilerini Paylaştı

 Yemeksepeti, Bazı Gazetecilere Suç Duyurusunda Bulununca Hackerlar 20 Bin Kişinin Daha Verilerini Paylaştı
Okunuyor Yemeksepeti, Bazı Gazetecilere Suç Duyurusunda Bulununca Hackerlar 20 Bin Kişinin Daha Verilerini Paylaştı

Yemeksepeti, yine hackler’ların hedefi oldu. İddialara göre platformdaki verilerin bu sefer tamamı yeniden çalındı ve hackerlar bazı kişilere ilgili verilerini mail yolu ile gönderdi. Tam 60 milyon kullanıcının açık adres, ad soyad, telefon numarası gibi en özel bilgileri elde ettiklerini iddia eden hackerlar, Nevzat Aydın ile yaptıkları konuşmaların ekran görüntülerini de paylaştı. Hadi gelin detaylara geçelim:

Bundan tam 8 ay önce yani 27 Mart günü, Yemeksepeti yaptığı açıklamayla kullanıcıların “bazı” verilerinin çalındığını açıklamıştı.

Şok etkisi yaratan bu açıklamada herhangi bir rakam yoktu ancak KVKK saldırının 21,5 milyon kişiyi etkilendiğini duyurmuştu.

Bu olay tam unutuldu derken Yemeksepeti, yine hacklerların hedefi oldu.

İddialara göre platformdaki verilerin bu sefer tamamı yeniden çalındı ve hackerlar bazı kişilere ilgili verilerini mail yolu ile gönderdi.

twitter.com

Tam 60 milyon kullanıcının açık adres, ad soyad, telefon numarası gibi en özel bilgileri elde ettiklerini iddia eden hackerlar, Nevzat Aydın ile yaptıkları konuşmaların ekran görüntülerini paylaştı.

Hatta, bazı kullanıcılara ait kredi kartı numaralarının ilk ve son 4 hanesinin de yer aldığı veritabanı, satışa çıkarıldı.

www.digitalage.com.tr

Nevzat Aydın ile iletişime geçtiklerinin altını tekrar tekar çizen hackerlar, eski CEO’ya gerekli ispatları gönderdiklerini açıkladı.

Rastgele bir telefon numarası üzerinden kişisel bilgi paylaştıklarını belirten hackerlar, bir Twitter hesabı üzerinden bazı bilişim sektörü çalışanlarının bilgilerini de yayınlamıştı.

twitter.com

Hackerlar bugün ise, Yemeksepeti’nin Türkiye’deki bazı gazetecilere bu konuda suç duyurusunda bulunmasının ardından,

twitter.com

Paylaşıldığı iddia edilen veriler

Yine rastgele bir şekilde 20 bin kişinin verilerini paylaştı:

‘Herkese merhaba,

Yemeksepeti’nin bu sızıntıyı Twitter hesaplarında Türklerle paylaşan birkaç gazeteciye dava açtığını duyduğumuz için rastgele 20 bin Yemeksepeti müşteri bilgilerini paylaşmaya karar verdik.

Yemeksepeti bunu yapmaktan vazgeçmezse ve yakında bir teklifte bulunmazsa birkaç ünlü kişi bilgisiyle daha fazla veri paylaşacağız.’

Yemeksepeti tarafından ise henüz bir açıklama gelmedi. Konu ile ilgili en son 16 Kasım’da sosyal medya hesaplarından bir açıklama yapmışlardı:

twitter.com

Konu hakkıdanki gelişmeler şimdilik böyle, bakalım ilerleyen günlerde neler olacak..

Bu arada, Yemeksepeti üzerinde kayıtlı olan kredi veya banka kartlarınızı tedbir amacıyla silmenizi tavsiye ederiz. ????

Sonra canlar sıkılmasın…

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle