• Ana Sayfa
  • Haber
  • Akkuyu Nükleer Santrali’ne ‘Kur’ Darbesi: 24 Milyar TL Fazla Ödeme Yapılacak

Akkuyu Nükleer Santrali’ne ‘Kur’ Darbesi: 24 Milyar TL Fazla Ödeme Yapılacak

 Akkuyu Nükleer Santrali’ne ‘Kur’ Darbesi: 24 Milyar TL Fazla Ödeme Yapılacak
Okunuyor Akkuyu Nükleer Santrali’ne ‘Kur’ Darbesi: 24 Milyar TL Fazla Ödeme Yapılacak

Döviz kurunun yükselmesi yapımı süren Akkuyu Nükleer Santrali’ni de vurdu. Santralden 15 yıl elektrik alım garantisi veren Türkiye, Rusya’ya 24 milyar lira fazla ödeme yapacak.

Türkiye’nin ilk nükleer santralı olan ve Rus devlet sermayeli Rosatom tarafından yaptırılan Akkuyu Nükleer Santralı için Türkiye ile Rusya arasında yapılan anlaşmada Türkiye, 15 yıl elektrik alım garantisi vermişti.

Anlaşma yapıldığında dolar 1 lira 45 kuruştu

Cumhuriyet‘ten Abidin Yağmur’un haberine göre anlaşmada alım fiyatı kW saat başına 12.35 dolar olarak belirlendi. Anlaşmanın yapıldığı 2010 yılında dolar 1 lira 45 kuruş düzeyindeydi.

O günkü kurla Türkiye, elektrik alımı için Rus nükleer santral şirketine yılda 3 milyar 133 milyon 812 bin 500 TL ödeyecekti.  Ancak aradan geçen 11 yılda dolar sürekli yükseldi. En son 1 dolar 12 lirayı buldu. 

Bugünkü kurla Türkiye elektrik alımı için Rus nükleer santral şirketine yılda 27 milyar 15 milyon 625 bin lira ödemek zorunda kalacak. Yani aradaki fark 24 milyar liraya yaklaştı. 

Mersin Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Uğur Tülay, “Bu fiyatlar enerjinin kamuya maliyetidir. Son kullanıcı olan vatandaşların elektrik tüketim maliyetlerine Dağıtım Bedelleri, Elektrik Tüketim Vergileri, KDV fonlama maliyetleri eklendiğinde bu fatura vatandaş açısından oldukça kabarık olacaktır. Yapılan anlaşma ile 15 yıl boyunca güncel elektrik fiyatlarının iki katı fiyatla elektrik alımı yapılacaktır” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle