• Ana Sayfa
  • Haber
  • Merkez Bankası: ‘Döviz Piyasasında İktisadi Temellerden Uzak Fiyat Oluşumları Gözleniyor’

Merkez Bankası: ‘Döviz Piyasasında İktisadi Temellerden Uzak Fiyat Oluşumları Gözleniyor’

 Merkez Bankası: ‘Döviz Piyasasında İktisadi Temellerden Uzak Fiyat Oluşumları Gözleniyor’
Okunuyor Merkez Bankası: ‘Döviz Piyasasında İktisadi Temellerden Uzak Fiyat Oluşumları Gözleniyor’

Merkez Bankası döviz kurlarındaki hareketliliğe ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada ‘Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir’ denildi. 

Döviz kurlarındaki hızlı yükselişin ardından Merkez Bankası’ndan açıklama geldi. Yapılan açıklama şöyle:

‘Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir.

Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir. Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.’

Merkez Bankası’nın açıklamasının, Merkez Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle