• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kılıçdaroğlu, Akşener ile Görüştü: İktidara Erken Seçim Çağrısı

Kılıçdaroğlu, Akşener ile Görüştü: İktidara Erken Seçim Çağrısı

 Kılıçdaroğlu, Akşener ile Görüştü: İktidara Erken Seçim Çağrısı
Okunuyor Kılıçdaroğlu, Akşener ile Görüştü: İktidara Erken Seçim Çağrısı

Erdoğan-Bahçeli görüşmesinin ardından Kılıçdaroğlu da Akşener ile bir araya geldi. Millet İttifakı liderleri iktidara acil erken seçim çağrısı yaptı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile görüştü. 

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in saat 16.00’da İYİ Parti Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Kılıçdaroğlu görüşme öncesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ‘Gündemdeki aciliyet üzerine saat 16.00’da Millet İttifakı ortağımız İYİ Parti Genel Başkanı Sn. Meral Akşener ile görüşmeye gidiyorum. Görüşmemizin ardından ortak basın açıklaması yapacağız.’ dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘Türkiye’nin bir an önce seçime gitmesi gerekiyor. Sorunların çözülmesini kendine görev gören bir anlayışla sesleniyoruz, bir an önce seçime gidelim. Yeni bir hükümet gelsin, doğru dürüst seçime gidelim’ ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

‘Türk Lirası, olağanüstü değer kaybediyor. Fakat çözüm üretecek organ yok Türkiye’de. Normalde Merkez Bankası’nın fiyat istikrarıyla uğraşması gerekirken işini bırakmış, dövizin yükselmesine izin vermiş durumda. Nasıl olur sadece seyirci durumda kalır? Rezervi yok, 128 milyar doları buharlaştırdılar. Nereye gittiği hala belli değil. Net rezervi -35 milyar dolar, müdahale edemiyorlar.

Bütün bunlara karşı, bizim bir sorumluluğumuz var. Bu gidişe seyirci kalmak mümkün değil. Bir şeyler söylesinler istiyoruz. Birisi çıkıp açıklama yapsın istiyoruz, karşımızda bir duvar var. Bizlerde sorumluluk hisseden genel başkanlar olarak bir araya geldik. Bütün fatura vatandaşa çıkıyor, Saray’dakilerin keyfi yerinde.

Böyle saçmalıklara ekonomi yönetilemez. Yönetemediklerini biliyoruz, yönetemiyorlar. Koskoca bir kurum (Merkez Bankası) sadece Türkiye’de değil dünyada itibarsızlaştırıldı. Milletin sırtına daha fazla yük yükleme.

Türkiye’nin bir an önce seçime gitmesi gerekiyor. Sorunların çözülmesini kendine görev gören bir anlayışla sesleniyoruz, bir an önce seçime gidelim. Yeni bir hükümet gelsin, doğru dürüst seçime gidelim.’

Akşener’in açıklamalarından satırbaşları ise şöyle:

‘Gittikçe ağırlaşan bu ekonomik tabloyu, tahminimizden öte vatandaşlarımızı etkilediğini, bu ‘şahsım’ hükümetinin, ülkemizi aşıracak, kaçıracak söylemlerinin, tam tersi ülkemizi yere çaktığı büyük bir problemle karşı karşıyayız. Ekonomisinin iyi olmayan devletlerin, bağımsızlığının da olmayacağını bilen insanlar olarak, ‘vatandaşlarımıza çare gösterebilir miyiz?’ diye konuştuk.

Ekonomi kitabı yazıp bununla övünen, devleti kendi gibi gören, kişiye bağlı hükümet sisteminin Türkiye’yi getirdiği nokta ortada. Bir araya gelip, acil çözüm reçetelerini ortaya koyup, çözüm aradık. Acil seçim çağrısına katılıyorum. Tarafsız şekilde seçimlerin yapılması lazım. Yolun sonu görülmüştür. Seçimlerin yapılması lazım.’

Gündem yüzde 50+1

gündeminde Cumhurbaşkanı seçilme yeterliliği olan yüzde 50+1 oy şartı var. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun, Erdoğan’ın  yüzde 50+1 oy şartından şikayet ettiğini aktarmasının ardından Bahçeli ‘Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli, yüzde 50+1’dir’ çıkışını yapmıştı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün söz konusu tartışmayla ilgili ‘O konuda değişikliğe giderse parlamento gider’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ardından Külliye’de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle