• Ana Sayfa
  • Haber
  • Alec Baldwin Setindeki Ölümlü Kazaya Dava: ‘Senaryoya Göre Silahın Ateşlenmesi Gerekmiyordu’

Alec Baldwin Setindeki Ölümlü Kazaya Dava: ‘Senaryoya Göre Silahın Ateşlenmesi Gerekmiyordu’

 Alec Baldwin Setindeki Ölümlü Kazaya Dava: ‘Senaryoya Göre Silahın Ateşlenmesi Gerekmiyordu’
Okunuyor Alec Baldwin Setindeki Ölümlü Kazaya Dava: ‘Senaryoya Göre Silahın Ateşlenmesi Gerekmiyordu’

ABD’de ünlü oyuncu Alec Baldwin’in Rust (Pas) filminin çekimleri sırasında ateşlediği kurusıkı tabancayla görüntü yönetmeninin ölümüne neden olduğu olaya dair açılan yeni davada, ‘senaryoya göre silahın ateşlenme zorunluluğu olmadığı’ iddia edildi.

Provalar sırasında Baldwin’in kameraya doğru ateşlediği silah, görüntü yönetmeni Halyna Hutchins’in ölümüne ve yönetmen Joel Souza’nun yaralanmasına yol açmıştı.

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgiye göre davayı, senaryo amiri Mamie Mitchell açtı. Çarşamba günü yapılan basın toplantısında Mitchell’ın avukatı Gloria Allred, Baldwin’in ve yapımcıların ‘dikkatsiz’ davrandığını belirterek, yapımcıları güvenlik protokollerine uymamakla suçladı.

Senaryoda, ‘Baldwin’in ya da başka herhangi birinin silahı ateşlemesi gerektiğine dair herhangi bir bilgi olmadığı’ iddia edildi.

Mitchell’ın açtığı davada senaryoda olayın yaşandığı sahnede 3 yakın çekim planı – biri Baldwin’in gözlerine, diğeri omzundaki kan izine ve üçüncüsü de eli silah kılıfına uzanırken Baldwin’in gövdesine odaklanan – olduğu belirtildi.

Mitchell’ın avukatı Baldwin’i, silahı kontrol etmeden ateşleyerek “Rus ruleti oynamakla” suçladı.

Mitchell davayı saldırı, kasıtlı olarak duygusal sıkıntı ve zarar verme suçlamalarıyla açtı. Karşılığında talep edilen tazminat miktarı belirtilmedi.

Olayla ilgili olarak daha önce de sette elektrik teknisyeni olarak çalışan Serge Svetnoy ‘ihmal’ davası açmıştı.

Baldwin ve adlarına dava açılan diğer yapımcılar, iddialar hakkında yorum yapmadı.

21 Ekim’de New Mexico’daki film setinde yaşanan olaya dair soruşturma sürüyor. Polis, olayla ilgili olarak kimseye resmen suçlama yöneltmedi.

‘Silahın güvenli olduğu söylenmişti…’

Mahkeme kayıtlarına göre Alec Baldwin’in sette ateşlediği silahı kendisine bir yönetmen yardımcısı ‘güvenli olduğu söylenerek’ verdi.

Yönetmen yardımcısı Dave Halls, silahı Baldwin’e verirken içinde gerçek patlayıcı mühimmat olduğunu bilmiyordu. Kayıtlara göre Halls, bu sebeple silahın boş olduğu anlamına gelecek şekilde ‘Soğuk silah’ diye bağırarak silahı aktöre teslim etti.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle