• Ana Sayfa
  • Haber
  • Kütahya’da Yıllarca Türbe Sanılan Yer Arkeolojik Kazı Sonrası Boş Çıktı

Kütahya’da Yıllarca Türbe Sanılan Yer Arkeolojik Kazı Sonrası Boş Çıktı

 Kütahya’da Yıllarca Türbe Sanılan Yer Arkeolojik Kazı Sonrası Boş Çıktı
Okunuyor Kütahya’da Yıllarca Türbe Sanılan Yer Arkeolojik Kazı Sonrası Boş Çıktı

Kütahya’da vatandaşların yıllardır ‘Yarın Dede’ diye ziyaret edip dua ettiği yerin arkeolojik kazıyla boş olduğu açığa çıktı. Arkeolog Fikret Aksoy, ‘Bir nevi çocuğu olmayan insanların gelip adak adadığı, tapınım objesi olarak bakılıyordu buna. Ama kazıldıktan sonra böyle bir şey olmadığı, Agora’nın (Tapınağın giriş kapısı) köşe sütunu olduğu ortaya çıkmış oldu’ ifadelerini kullandı.

Kütahya’nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti’nde, vatandaşların yıllardır ‘Yarın Dede’ diye ziyaret edip dua ettiği yerin arkeolojik kazıyla boş olduğu ortaya çıktı.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından sürdürülen kazı çalışmalarında, antik kentin en önemli alanlarından olan ‘Agora’nın giriş kapısı ve mermer zemini bulundu. Önceden asfalt yol kenarında kalan mermer sütunun etrafı kazılınca ‘Yaren Dede’ olarak bilinen yerin kabir olmadığı ortaya çıktı.

İHA’nın aktardığı habere göre, Çocuğu olmayanların adak adadığı ‘Yaren Dede’ hakkında Arkeolog Fikret Aksoy, “Vatandaşlar kazıyı ziyarete geldi ve çok şaşırdılar. Yaren Dede olarak biliyorduk, meğer farklı bir şeymiş dediler” açıklamasında bulundu.

‘Dua ediyorduk…’

Nurettin Öztürk, Şehynaz Yılmaz isimli vatandaşlar da, ‘Biz yıllardır buraya gelip kabrin başında okuyup dua ediyorduk. Kazalarla birlikte burada kabrin olmadığını öğrenince çok şaşırdık’ şeklinde konuştu.

Kazıların halen Kütahya Dumlupınar Üniversitesi tarafından yapıldığı Aizanoi Antik Kenti, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’nde yer alıyor.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle