Kriz Büyüyor! Göçmenler Polonya Sınır Kapısına Dayandı

 Kriz Büyüyor! Göçmenler Polonya Sınır Kapısına Dayandı
Okunuyor Kriz Büyüyor! Göçmenler Polonya Sınır Kapısına Dayandı

Belarus-Polonya sınırında Avrupa’ya göçme arayışındaki kişiler, kurdukları kampı terk ederek, toplu şekilde sınır geçiş noktasına geldi.

Belarus’un Grodno şehrindeki sınır boyunda, Irak’tan vize alarak Belarus’a gelen, Avrupa’ya göçme arayışıyla bu ülkeden Polonya’ya geçmeye çalışan kişiler, ormanlık alanda kendi kurdukları kamptan ayrıldı.

Çocuk ve kadınların da olduğu 2 bin civarındaki kişi, topluca Bruzgi-Kuznitsa sınır kontrol noktasındaki Polonya sınırı önünde toplandı.

Kalabalık, burada oturarak bekleyişe geçti.

Dikenli tellerin yerlere serildiği sınır kapısında, Polonya güvenlik güçleri yoğun önlem aldı.

Kriz nedeniyle yük ve yolcu geçişine kapanan Kuznitsa Sınır Kapısı’nda kilometrelerce TIR kuyruğu oluştu.

Belarus Devlet Sınır Komitesinden yapılan açıklamada, sınırda bulunan göçmenlere yeni grupların geldiği, göçmenlerin yaklaşık 2 bin 100 kişi civarında olduğu bildirildi.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko göçmenleri ülkelerine dönmeye ikna etmeye çalıştıklarını fakat “kimsenin geri dönmek istemediğini” söyledi.

Bu göçmenlerin Polonya’da kalmak istemediğini, amaçlarının Almanya’ya ulaşmak olduğunu vurgulayan Lukaşenko, Polonya’nın göçmenlere bir “insani koridor” açabileceğini, ayrıca Almanya’nın kabul etmesi durumunda Belarus’un ulusal havayolu şirketi Belavia ile göçmenleri Münih’e götürebileceklerini söyledi.

Avrupa Birliği ise sınırdaki krizinin ardından Belarus’a yönelik yaptırımların kapsamını genişletme kararı aldı.

AB Konseyinden yapılan açıklamaya göre, AB Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda alınan karar ‘Belarus rejiminin insanları siyasi amaçlar için silah olarak kullanmasına karşılık verilmesine’ imkan tanıyacak.

Yeni düzenleme ile Belarus’a yönelik yaptırım listesine alınacak kişi ve kuruluşlarla ilgili kriterleri genişletiyor.

Artık havayollarının yanı sıra göçmenlerin sınıra getirilmesinde rol oynayan seyahat acenteleri, bireyler ve tüm organizatörler Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko’nun hibrid saldırılarının bir parçası olarak değerlendirilecek.

Belarus’un Polonya, Letonya ve Litvanya sınırlarındaki göçmen krizine karıştığı iddia edilen her tüzel ve özel kişinin mal varlığının dondurulabilecek ve seyahat yasağı gibi kısıtlamalardan etkilenebilecek. Buna ilişkin yeni liste ise önümüzdeki günlerde belirlenecek.

Ne olmuştu?

Belarus’ta yapılan seçimin ardından ülkede başlayan protestolar sonrası AB yönetimi, Minsk’i hedef alan bir dizi yaptırım uyguladı.

Minsk yönetimi ise çoğu Iraklı olan göçmenleri, AB’nin ve NATO’nun doğu kanadını oluşturan üç ülke sınırına yığdı.

Bu göçmenlerden yüzlercesi Belarus kara sınırını geçtiği andan sonra da bir daha geri alınmadı. Polonya’nın da bu kişileri almaması üzerine içlerinde çocuk ve kadınların da olduğu göçmenler iki ülke arasında yer alan yüz metre genişliğindeki insansız bölgede kaldı.

Açlıktan ve soğuktan ölmemeleri için her ne kadar AB tarafından kendilerine battaniye ve yiyecek verilse de uzun süre bu şekilde yaşamaya devam etmeleri mümkün değil. İçlerinde hastalananların da olduğu göçmenler birkaç kez sınırı geçme girişiminde bulundu ancak başarılı olamadı.

Bölgeden fotoğraflar ????

AA, BBC ve Euronews

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle