• Ana Sayfa
  • Haber
  • AKP’li Belediye Başkanından Şehit Yakınına Hakaret: ‘Alçak, Terbiyesiz…’

AKP’li Belediye Başkanından Şehit Yakınına Hakaret: ‘Alçak, Terbiyesiz…’

 AKP’li Belediye Başkanından Şehit Yakınına Hakaret: ‘Alçak, Terbiyesiz…’
Okunuyor AKP’li Belediye Başkanından Şehit Yakınına Hakaret: ‘Alçak, Terbiyesiz…’

İYİ Partili Lütfü Türkkan’ın şehit yakınına hakaret ettiği görüntüler gündemdeki yerini korurken, Ordu’nun Gürgentepe ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in de şehit yakınına hakaret ettiği ortaya çıktı. 

İYİ Parti milletvekili Lütfü Türkkan’ın şehit yakınına hakaret etmesine arka arkaya tepkiler gelmeye devam ediyor. Tartışmalar üzerine özür dileyip İYİ Parti Grup Başkanvekilliği görevinden istifa eden Lütfü Türkkan’ın yerine Erhan Usta seçilmişti. Fakat bu durum da tartışmayı bitirmedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkkan’ın milletvekilliğinin düşürülmesi yönünde açıklama yaptı.

Tam bu tartışmalar sürerken AKP’li Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in de şehit yakınına hakaret ettiği ortaya çıktı.

Sendikadan istifaya zorladı

OdaTV’den Fethi Yılmaz’ın haberine göre,olay, Ordu’nun Gürgentepe ilçesinin AKP’li Belediye başkanı Yaşar Şahin’in, belediye işçilerine sendikadan istifa etmeleri yönünde baskı yapmasıyla yaşandı. AKP’li Başkan Şahin’in, sendikadan istifa etmeyen şehit yakını ve belediye işçisi olan Sevinç Karaca’ya ise hakaret ederek belediyeden kovduğu ortaya çıktı.

Söz konusu hakaretler 2019 yılının Haziran ayında gerçekleşti. Gürgentepe’nin daha önceki AKP’li Belediye Başkanı, işçileri Belediye-İş sendikasına üye yaptırmıştı. Ancak 2019 Mart seçimleri sonrasında ilçenin yeni belediye başkanı olan Yaşar Şahin, belediye çalışanlarının sendikadan ayrılmalarını istedi. Buna direnen belediyedeki temizlik işçisi Sevinç Karaca’nın ise işine son verildi.

Sevinç Karaca’nın aynı zamanda 1996 yılında Hakkari Şemdinli’de şehit olan Jandarma Er Sezgin Karaca’nın da yengesi olduğu anlaşıldı. Yani Sevinç Karaca’nın eşinin ağabeyi… Üstelik ilçede Şirinköy Şehit Sezgin Karaca İlkokulu olarak şehidin adına da bir okul bulunduğu öğrenildi.

Sevinç Karaca, 4 yıldır çalıştığı belediyedeki işinden AKP’li Başkan Şahin tarafından kovulunca hukuki süreç başlattı. 

AKP’li Başkan Şahin’in Sevinç Karaca’ya yaptığı hakaretlerin görüntüleri de mahkeme dosyasına girdi. Başkan Şahin, şehit yakını Karaca’ya, ‘Ben dediğimi yaptırmazsam yaşatmam’, ‘alçak’, ‘terbiyesiz’, ‘ulan’ şeklinde hakaretlerde bulunuyor. AKP’li Başkanın, şehit yakınına kaba davranması da dikkat çekiyor.

İşte o görüntüler

“Bu görüntüler sayesinde işe dönüş davasını kazandım”

15 yıl AKP Kadın Kollarında görev yaptığını söyleyen Sevinç Karaca’ya belediye başkanının kendilerini işten kovduktan sonra işe iade davası açtıklarını ve kazandıklarını belirterek, başından geçenleri şöyle anlattı:

‘Belediye Başkanı göreve geldikten sonra aşağılayıcı, hakaret içeren konuşmaları başladı. Bana ‘ben 10 tane işçi çıkaracağım kendi ekibimi kuracağım’ şeklinde daha önce konuşmalar yaptı. 30 kişi Belediye İş’e üye idik. Sendikadan ayrılmamız için baskı yaptı. Ben istifa etmedim. Bu suç değil. Bizi sendikalı yapan önceki dönem belediye başkanı. O da AKP’li. ‘Ben sendikadan istifa etmeyeceğim’ dedim. Çünkü başıma ne geleceğimi biliyorum. İşten çıkaracaktı.

Ben 4 yıl belediyede çalıştım. İŞKUR aracılığıyla girdim ben belediye. İşe çok ihtiyacım vardı. Daha önceki belediye başkanına yalvardım hatta. Bir süre sonra da kadroya girdim ben.  Ben AKP kadın kollarında 15 yıl çalıştım. Bu belediye başkanı gelince bizi AKP’den de istifa ettirdiler. 2019 yılı Haziran ayında hepimizi topladı. 30-35 belediye çalışanı. ‘Hepiniz istifa edeceksiniz’ dedi. Ben ‘etmem’ dedim. O görüntüler dışında da bana çok hakaret etti. ‘Kuş kadar aklınla bana karşı mı geliyorsun’ dedi. 

Şehit Sezgin Karaca eşimin ağabeyi. Ben yengesiyim. Hem de amcamın oğlu oluyor. Sezgin, 1996 yılında Hakkari Şemdinli’de PKK ile çatışmada şehit oldu. Ama biz hiç bir zaman şehit Sezgin’den söz etmedik. Ben belediye başkanını mahkemeye verdim ve kazandım. Bu görüntülerde mahkemeye geldi zaten. Hatta avukatım bile şehit yakını olduğumu öğrenince şaşırdı.

Ben işe dönüş davasını kazandım, ama bize haber gönderiyor ‘ben burada olduğum sürece buraya giremezler’ diye. 1-2 ay önce mahkeme bitti.  Bu görüntüler olmasaydı ben mahkemeyi kazanamazdım. Bana kimse inanmadı, belediye başkanına inandılar. Vali’nin, kaymakamın, AKP’li milletvekillerinin, Ordu Büyükşehir Belediyesinin haberi var bu olaydan. Hepsine başvuru yaptım bunların ben. Hiçbir bana sahip çıkmadı, bana inanmadılar. Ben bu görüntüleri sendika avukatı aracılığıyla aldım. ‘Ben Ak partiliyim, bu parti zarar görsün istemiyorum’ dedim. AKP’li vekile söyledim, bana inanmadı. İşe iade devasını kazandım. Şimdi onların itiraz süreçleri var. Onları bekliyoruz. Şimdi bize, ‘paralarını taksit taksit öderim ama onları işe almam’ diye haber gönderdi.’

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle