• Ana Sayfa
  • Haber
  • Alman Üniversitesinin Çalışması Irkçılık Tartışması Başlattı: ‘Bir Türk’ü Siyah Saçından Tanırsınız’

Alman Üniversitesinin Çalışması Irkçılık Tartışması Başlattı: ‘Bir Türk’ü Siyah Saçından Tanırsınız’

 Alman Üniversitesinin Çalışması Irkçılık Tartışması Başlattı: ‘Bir Türk’ü Siyah Saçından Tanırsınız’
Okunuyor Alman Üniversitesinin Çalışması Irkçılık Tartışması Başlattı: ‘Bir Türk’ü Siyah Saçından Tanırsınız’

Almanya’da Rostock Üniversitesi, TV ve sinemalarda göçmenlerin neden az yer aldığını araştırırken insanları ten, göz ve saçlarına göre sınıflara ayırdı. ‘Türkler, siyah saçından tanınır’ denildi. Azınlıklar da, ‘Roman, yerli, aborjinler, kolayca ayırt edilir’ diye sınıflandırıldı.

Sözcü‘den Ali Gülen’in haberine göre Rostock Üniversitesi Medya Araştırmaları Enstitüsü, Alman TV ve sinemalarındaki “çeşitlilik eksikliğini” araştırmak isterken, insanları “ten renklerine, göz yapısına ve saçlarına göre” sınıflandırarak, bir çeşit ırkçılık yaptı.

Göçmenlerin bu tür görsel programlarda daha az temsil edildiğini araştıran ekip, ırkçı kategoriler kullanınca Alman kamuoyu ve sanat dünyası ayağa kalktı.

Türk, Roman, Sami, Asyalı…

Karakterlerin etnik kökenlerini kodlamak için insanlar, “ten renkleri, göz yapısı ve saç renklerine göre” ayrıldı ve bunların altına da, “Siyah: Ten renginden tanınabilir…”“Güney Asya: Matlaşmış ten ile ayırt edilebilir. Örneğin Bangladeşli, Hindistanlı, Pakistanlı gibi…”“Güneydoğu Asya: Göz şeklinden tanınabilir…”, “Ortadoğu- Türkiye- Kuzey Afrika: Siyah saçından ayırt edilebilir. Örneğin Arapça…” diye yazıldı.

Bunun dışında, yerli veya azınlıklar diye bir bölüm ayrıldı. Oraya da, ABD yerlileri, Aborjinler, Maoriler, Sami ırkı, Sinti- Roman yazıldı ve bunların da “net şekilde” tanınabileceği belirtildi.

“Üniversite renge bakmaz”

Örnek olarak da bu ülkelerden gelen kişilerin bazılarının fotoğrafları konuldu. Konu Alman medyasında büyük yer almaya başladı.

Bild gazetesine konuşan, tarihçi ve totalitarizm uzmanı Prof. Dr. Jörg Baberowski, “İnsanları ten rengine göre sıralamak ayrımcı ve ırkçıdır. Bu tür kategoriler bana 20. yüzyılın en karanlık dönemini hatırlatıyor. Her şeyden önce üniversiteler aydınlanma yeridir. Orası renk körüdür. İnsanlar orada ne bildiğine ne yaptığına göre değerlendirilir” dedi.

Yorum Yap
Giriş Yap
Yazı Ekle